Eğitim politikalarının sosyal adalet açısından sonuçları konusunda yönetici ve öğretmen görüşleri
Educational policies social justice in terms of results about view of administrator and teachers
  1. Tez No: 237944
  2. Yazar: SELDA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET PEHLİVAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanan eğitim politikaları sonuçlarınınyarattığı sosyal adaletsizliğin eğitime/okula ?nasıl? yansıdığı veadaletsizliklerin önlenmesine yönelik öneriler, yönetici ve öğretmengörüşlerine dayalı olarak değerlendirme amaçlanmıştır. Genel olarakilköğretim sisteminde varolan adaletsizlikler ve bunun ilköğretim okullarınanasıl yansıdığı, öte yandan mevcut adaletsizliklerin önlenmesi konusundayapılabilecekler betimlenmeye çalışıldığından, araştırma, betimsel biraraştırmadır.Araştırmada, eğitimde (ilköğretim) sosyal adaletsizlik konusununvarolan boyutu ile eğitim sisteminde (ilköğretim) mevcut adaletsizlikleringiderilmesinde, varolması gereken boyutu ortaya koyabilmek için nitelaraştırma yaklaşımı esas alınmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara BüyükşehirBelediyesi sınırları içerisinde yer alan Altındağ, Keçiören, Mamak,Yenimahalle ve Çankaya ilçelerindeki ilköğretim okulları ve bu ilköğretimokullarında görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmanınçalışma grubu, amaçsal örnekleme tekniği ile oluşturulmuştur. Uygulananeğitim politikalarının, okul ortamına yansımasında ne tür adaletsizliklere yolaçtığı ve okulların yer aldığı sosyo-ekonomik düzeye göre adaletsizliklerinfarklılaşıp-farklılaşmadığı önemli bir ölçüt olduğundan amaçlı örneklemetekniğinin araştırma amacına uygun olduğu düşünülmüştür. Bu nedenleanılan ilçelerin her birinden, her bir sosyo-ekonomik düzeyden 3 (üçer) okulalınmış, araştırma toplam 15 okulda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubundayer alan 15 okuldan, bir yönetici ve iki öğretmen gönüllülük esasına dayalıolarak seçilmiş, toplam 45 kişi ile görüşülmüştür. Araştırmada veriler, yarıyapılandırılmışgörüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme formu,sosyal adalet ögelerine (kaynak dağıtımı, sosyal eşitlik ve katılım) göre üçbaşlık altında sınıflanarak, yönetici ve öğretmen için ayrı ayrı düzenlenmiştir.Görüşme yoluyla elde edilen veriler, bilgisayar ortamında metnedönüştürülmüş, dönüştürülen metin, betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyledir: Görüşülen okulyöneticileri ve öğretmenleri, kaynak dağıtımı (parasal, maddesel ve personel)yetersizliğinin okullarda adaletsiz sonuçlara yol açtığı ve okulun bulunduğusosyo-ekonomik düzey (SED) farklılıklarının okullarda varolan adaletsizlikleriartırdığını belirtmişlerdir. Araştırmada, okulların farklı parasal ve maddeselkaynaklara sahip olmaları alt SED' de yer alan okullarda öğrenim görenöğrencilerin eğitimsel niteliğinde düşüşe yol açmakta, dolayısıyla, alt sosyoekonomikdüzeyden gelen öğrenciler aleyhine adaletsizlik olduğu sonucunaulaşılmıştır. Benzer şekilde, alt SED' de yer alan okullarda öğretmenyetersizliği olduğu, bu okullardaki öğretmen açığının sözleşmeli/ücretliöğretmenlerle kapatılmaya çalışıldığı bu durumun da öğrencilerin eğitimselniteliğinde düşüşe yol açtığı bulunmuştur. Görüşülen okul yöneticisi veöğretmenler, kaynak dağıtımının yarattığı adaletsizliğin önlenmesi için,devletin mevzuatta belirtilen şekilde eğitime kaynak (parasal ve maddesel)ayırmasını, personel dağıtımında ise, çalışanların sosyal haklarıyla devlettarafından istihdam edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Sosyal eşitliğe ilişkinolarak, okul yöneticileri ve öğretmenler, müfredatın cinsiyet, dinsel, etnikayrımcılıklar içerdiğini, müfredatta ?milliyetçi? ögelere daha fazla yerverildiğini, müfredattaki ayrımcılıkları gidermenin yolunun da müfredatınevrensel değerlerle bütünleşme olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmada,okullarda, düzenlenen kültürel etkinliklere katılmada ya da yararlanmadaailenin gelirinin belirleyici olduğu, bu durumun alt SED'de yer alan okullardakültürel etkinliklerin sayı ve içeriğini sınırlandırdığı sonucuna varılmıştır.Sosyal eşitlik kapsamında yönetici ve öğretmenler zorunlu eğitimdenyararlanamamanın temel nedeninin ekonomik yoksunluktan kaynaklandığını,eğitimden adil yararlanılabilmesi için devletin politik düzlemde, eşitsizliklerigiderici önlem alması gerektiğini belirtmişlerdir. Görüşülen okul yöneticileri veöğretmenler, eğitime öğrenci ve veli katılımının sağlanamadığını velikatılımını, eğitim sürecinde bir özne olarak, denetleyici, katılımcı, kenditercihini belirleyici anlamda önemli görmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate both“how”social injustices created bypractised educational policies in Turkey influence education/schools andsuggestions for preventing these injustices. Evaluations are based upon theopinions of administrators and teachers. This study can be named as a descriptiveresearch because in general it tries to describe the injustices in primary educationsystem and how these injustices affect primary schools; and on the other side, italso tries to describe what can be done to prevent the existing injustices.The approach of qualitative research is used in order to clarify the presentdimension of the issue which is about the social injustices in education (primaryeducation), and to put forward the prospective dimension needed for getting rid ofthe present injustices in the education system (primary education). The primaryschools situated in center districts, namely Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle,and Çankaya which are all within the boundaries of Ankara Great Municipality; andthe administrators and teachers working in these schools constitute the scope of thisresearch. To be able to prepare the study group of the research, the method ofpurposive sampling is adopted. Since what kinds of injustices the practisededucational policies lead to in primary education and the school atmosphere, andwhether the injustices differentiate or not according to the socio-economic status ofschools are two important criteria, it is considered that the method of purposivesampling would be more suitable for the target of the research. Due to this reason, 3schools are specified from each of the mentioned center districts so as to representall socio-economic status.The research is carried out in 15 schools totally. Anadministrator and two teachers are chosen on voluntary basis from each of the 15schools in the study group, and thus 45 people are interviewed in total. The data ofthe research is collected by means of the half-structured interview form. Theinterview form is classified under three headings in terms of the elements of socialjustice (resource distribution, social equality, and participation) and it is designedseparately for teachers and administrators. The data taken through interview formsare converted into a text on computer, and the converted text is analysed by way ofdescriptive analysis.Th e results of the research are as following: The interviewed schooladministrators and teachers express that the insufficiency in source distribution (monetary, material and personnel matters) brings about unjust outcomes in schoolsand the differences of socio-economic status (SES) in schools increase the existinginjustices in schools. It is concluded in the research that the fact schools havedifferent financial and material sources cause a decrease in the educational qualityof students who study at schools of lower SES, so it is evident that there areinjustices against students belonging to lower socio-ecenomic levels. Similarly it isfound out that teachers working in lower SES schools are inadequate in number andthis inadequacy is tried to be covered by employing teachers who are bound bycontracts or teachers who are only paid by the lesson hour. This situation causes adecrease in the educational quality of students, too. The participatory schooladministrators and teachers in the research explain that the government shouldreserve source (money and material) for education as it is defined in the legalregulations to eliminate the injustices stemming from resource distribution. They sayabout personnel distribution that employees should be employed by the governmentby protecting all their individual and social rights. Related to social equality, schooladministrators and teachers point out that the education curriculum contains sexual,religious and ethnic discriminations, and“nationalistic”components are includedmuch more than other components in the curriculum. The solution for overcomingthe discriminations in the curriculum would be the integration of the curriculum withuniversal values. It is reached in the research that the income of the family is themajor determinant in joining or benefiting from the cultural activities organised inschools, and this condition limits the number and content of the cultural activities inlow socio-economic schools. In relation to social equality, the administrators andteachers state that the main reason for not being able to profit from compulsoryeducation arises from economical deprivation, the government should politically takemeasures to remove the inequalities so that all people can profit from educationequally. The interviewed school administrators and teachers emphasized that theparticipation of students and their guardians in education can't be achievedsatisfactorily now, but they believe that the participation of the guardians is importantduring the education process as subjects in terms of inspective, participative, andselective ones in choices.