İki farklı yaşta besiye alınan esmer tosunlarda probiyotik-enzim uygulamasının besi performansı ve yemden yararlanma özelliklerine etkisi
The effect of probiotic plus enzyme on the fattening performence and feed efficiency ratio of brown swiss young bulls at two different ages
  1. Tez No: 238073
  2. Yazar: RIDVAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada ticari olarak piyasada bulunan probiyotik-enzim yem katkı karışımının tosunlarda yemden yararlanma ve besi performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemenin hayvan materyali Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Sığırcılığı Şubesi'nden temin edilmiştir. Denemede 8 -10 aylık ve 12 -14 aylık 20 erkek Esmer tosun kontrol ve probiyotik-enzim grupları olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Denemeye alınan tosunlarda probiyotik-enzim kombinasyonu, gruptaki her bir tosuna 20g/gün verilmiştir. 8?10 aylık yaş gruplarında kontrol, probiyotik-enzim gruplarının sırasıyla besi başı ağırlığı 173.2 ±14.19, 173.2±14.19; günlük canlı ağırlık artışı 0.870±0.04, 0.934±0.04; besi sonu ağırlığı 331.6±12.12, 343.2±12.12; toplam ağırlık artışı 158.4±6.65, 170.0±6.65 ve 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem değerleri sırasıyla 6.8±0.29, 6.4±0.29 olarak tespit edilmiştir.12 -14 aylık yaşlı esmer tosunlarda kontrol, probiyotik-enzim grupları aynı sıraya göre besi başı ağırlığı 249.7±14.19 249.1±14.19; günlük canlı ağırlık artışı 0.914±0,04, 0.936±0,04; besi sonu ağırlığı 416.0±12.12, 419.4±12.12; toplam ağırlık artışı 166.3±6.65, 170.3±6.65; 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem değerleri 7.3±0.29, 7.2±0.29 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of combination of probiotic and enzyme suplement that is commercially available in the market on the feed efficiency and fattening performance of young bulls were investigated.Animal materials of the study were provided from Research Farm of the Agriculture College at Atatürk University. A total of 20 Brown Swiss young bulls at 8?10 and 12?14 months of ages were allocated into the two groups called control and probiotic ? enzyme groups. 20 g/day of plus enzyme combination was fed each animal.The young bulls (at 8-10 mounths) in control and probiotic inital fattening weight 173.2±14.19, 173.3±14.19;daily weight 0.870±0.04, 0.934±0.04; final fattening weight 331.6±12.12, 343.2±12.12; total weight gain 158.4±6.65, 170.0±6.65 and amount of feed intake per kg weight gain 6.8±0.29, 6.4±0.29 respectively.The young bulls (at 12-14 mounths) in control and probiotic initial fattening weight 249.7±14.19, 249.1±14.19; daily weight 0.914±0.04, 0.936±0.04; final fattening weight 416.0±12.12, 419.4±12.12; total weight gain 166.3±6.65, 170.3±6.65 and amount of feed intake per kg weight gain 7.3±0.29, 7.2±0.29 respectively.