Toz metalurjisi yöntemiyle demir alüminatların üretimi ve karakterizasyonu
Producein iron alminate and carateristic propertions by using powder matallurgy method
- Tez No: 238199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fe, Ti, Al tozları elementel toz karıştırma yöntemini kullanarak, değişik oranlarda karıştırılarak hazırlandı. Karışım tozları çelik kalıp içerisinde döküldükten sonra 400 MPa basınç kullanılarak preslenmiştir. Presleme sonrası 12 adet Fe2TiAl numunesi elde edilmiştir. Hazırlanan numuneler Fe2TiAl 2.45 Ghz frekansta 500 ºC de 30 Dk, 60 Dk, 90 Dk 600 ºC de 30 Dk, 60 Dk, 90 Dk, 700 ºC de 30 Dk, 60 Dk, 90 Dk, 800 ºC de 30 Dk, 60 Dk, 90 Dk argon gazı altında mikrodalga fırın içerisinde sinterlenmiştir. Numuneler sinterleme işlemi öncesinde ve sonrasında ağırlığı ve ebatları ölçülmüştür. Elde edilen numunelerin basma mukavemeti instron çekme-basma cihazında basma deneyi ile belirlenmiştir. Numuneler ayrıca XRD ve metalografik analize tabi tutularak SEM, optik mikroskop fotoğrafları çekilmiştir.Fe2TiAl intermetaliğinin metalografik 500 ºC de sinterlenen numunelerde en iyi basma dayanıma (6.031N/mm2) sahip oldukları, 500 ºC de sinterlenen numunelerin ise en iyi sertlik değerlerine (134.14 HV) sahip oldukları görülmüştür. 800 ºC de sinterlemenin gerçekleşmediği gözlenmiştir. SEM ve XRD sonuçlarına göre ise matris fazını Al' nin oluşturduğu görülmekte, Fe-Ti tozları sinterlenmiş bir biçimde homojen bir dağılım göstermektedir. XRD sonucunda FeTi, AlTi, Ti3Al, Fe3Al, FeAl fazlarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fe,Ti,Al powders were produced by elementel powder mixing method in steel die compressed with single-acting pressing at 400 MPa. As a result 12 Fe2TiAl test semples were determined. Test samples, Fe2TiAl were sintered in a 2.45 Ghz at 500 ºC for ½ h, 1 h, 1,5 h 600 ºC for ½ h, 1 h, 1.5 h, 700 ºC for ½ h, 1 h, 1.5 h, 800 ºC for ½ h, 1 h, 1.5 h in argon protected microdalga furnace. To change in the densities of products before and after sintering, bending strength, microhandness, are determined by the conducted experiments in the instron draw device. Microstructure examinations, SEM ? XRD and optical microscope is done and photographed.As a result, in metallographic studies in Fe2TiAl test samples (6.031N/mm2) which were sintered at 500 ºC showed the highest strength at in (134.14 HV) Fe2TiAl test samples which were sintered at 500 ºC has maximum endurance strength. Also the Fe2TiAl test samples which were sintered 800 ºC were burned so we couldn?t get any result. Matrix phase Al were observer by SEM and XRD results and sintered Ti- Fe powders were developed as homogeneous around Al matrix phase. FeTi, AlTi, Ti3Al, Fe3Al, FeAlalloys were observed in some region of Fe2TiAl.