Farklı ağır metallerin Pleurotus sp.'lerinde renk gideriminde görev alan lignolitik enzimlere etkisini belirlenmesi
Determinination of various heavy metals' influence on lignotic enzymes function as color removing in Pleurotus sp.
- Tez No: 238213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF KORCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Pleurotus ostreatus, Pleurotus sajor-caju ve Pleurotus florida test organizması olarak kullanılarak, farklı ağır metal tuzlarının [HgCl2, Pb(NO3)2, Ni(NO3)2.6H2O, ZnSO4.7H2O, CoCl2.6H2O, Cd(NO3)2.4H2O ve CuSO4.5H2O] dekolorizasyon üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmada Pb ve Ni'in 0,001 mM ?; Hg, Pb ve Cd'nin 0.005 mM? ve Co'ın 0.05 mM? konsantrasyonunda P. sajor caju'nun gelişimini inhibisyonu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P?0.05). P. florida ise Ni ve Cd hariç denenen tüm metallerde 0.001 mM? konsantrasyonları istatistiksel olarak anlamlı iken Ni'in 0.005 mM? ve Cd'nin 0.01 mM? konsantrasyonlarındaki inhibisyon istatistiksel olarak anlamlı olmuştur. P. ostreatus' ta Hg ve Pb 0,01 mM ? konsantrasyondan sonra istatistiksel olarak anlamlı inhibisyon saptanmıştır. Diğer metallerde 0,001 mM ? konsantrasyonlarda gelişimin inhibisyonu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Enzim çalışmaları sonucunda Ağır metallerin Lcc aktivitesinde önemli bir değişiklik yapmadığı saptanmıştır. Pleurotus florida'da MnP aktivitesini Co %42 arttırmış, bunu %32 ile Pb takip etmiştir. Cd ise %26 MnP aktivitesini düşürmüştür. Bunu %8 ile Zn takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study searches the influence of distinct heavy metals HgCl2, Pb(NO3)2, Ni(NO3)2.6H2O, ZnSO4.7H2O, CoCl2.6H2O, Cd(NO3)2.4H2O ve CuSO4.5H2O] on decolorization by using Pleurotus ostreatus, Pleurotus sajor-caju ve Pleurotus florida.The study has found the inhibition of P. sajor caju?s development statistically meaningful (P?0.05) in Pb and Ni?s 0,001 mM?; Hg, Pb and Cd?s 0.005 mM? and Co?s 0.05 mM? concentrations. In side of P. florida, while 0.001 mM? concentration in all tested metals except for Ni an Cd is significant, the inhibition in Ni?s 0.005 mM? and Cd?s 0.01 mM? concentrations has been found statistically meaningful. In P. Ostreatus, the inhibition has been determined statistically significant following Hg and Pb 0,01 mM ? concentration. Inhibition of development in 0,001 mM ? concentration has been found considerable in other metals.Enzyme studies?ve determined that in Lcc activity heavy metals don?t cause any considerable alteration. In Pleurotus florida, Co %42 has increased MnP activity- which is followed by Pb with %32. Cd has decreased % 26 MnP activity- which is followed by Zn with %8.