Development of cubic boron nitride (cBN) coating process for cutting tools
Kesici takımlar için kübik bor nitrür (cBN) kaplama sürecinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 238405
  2. Yazar: HALİL CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU, YRD. DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Talaşlı imalat işleminde bugün gelinen noktada daha uzun ömürlü ve dahayüksek hızlarda kesim yapabilen kesici takımlara ihtiyaç vardır. Kesicitakımların performanslarının artırılması için yaygın olarak farklı kaplamalarkullanılmaktadır. Kübik bor nitrür (cBN) malzemesi de sahip olduğu üstünözelliklerinden dolayı kesici takımların kaplanmasında son yıllarda yaygınolarak denenmektedir. Ancak cBN kaplamaların alttaşlar üstündebüyütülmesi sırasında artık basma gerilmeler, düşük yapışkanlık vedolayısıyla sınırlı kaplama kalınlığı gibi zorluklar ile karşılaşılmaktadır.Bu projede heksagonal bor nitrür (hBN) hedef plakalar kullanılarak kesicitakımların üzerinde kübik bor nitrür (cBN) kaplamalar elde edilmiştir.Bunun için fiziksel buharlaştırma yöntemiyle büyütme (FBYB) sistemikullanılmıştır. FBYB sistemi magnetron saçtırma tekniğiyle çalışmakta olup,hedef plakadan alttaşa doğru bir malzeme transferi esasına dayanır.CBN kaplamalar öncelikle analizler ve ölçümler için çelik ve silikon yongaplakası numuneleri üzerinde büyütülmüştür. Kaplamaların nitelendirilmesiiçin birçok yapısal, birleşimsel ve mekanik karakterizasyon tekniklerikullanılmıştır. Karakterizasyon aşamasından olumlu sonuçlar alınınca farklıtürde kesici takımlar kaplanmış ve kesim performans analizleri yapılmıştır.Sonuç olarak kübik bor nitrür kaplamalar alttaşlar üzerinde başarıylaoluşturulmuştur ve kesici takımlar üzerinde oluşturulan cBN kaplamalarında aşınma direncine ve kesim performansına katkısı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s market conditions, higher tool life and durable cutting tools whichcan stand high cutting speeds are required in chip removal process. In orderto improve the performance of cutting tools, coatings are employedextensively. Cubic boron nitride (cBN) is a new kind of coating material forcutting tools due to its outstanding properties and testing of cBN as a hardcoating for machining have been increasing in recent years. However, thereare some challenges such as compressive residual stress, poor adhesion andlimiting coating thickness during the deposition of cBN on substrates.In this study, cubic boron nitride (cBN) coatings are formed on cutting toolsfrom hexagonal boron nitride (hBN) target plates. For this purpose, aphysical vapor deposition (PVD) system is utilized. PVD system works onmagnetron sputtering technique in which material transfer takes place fromtarget plate to substrate surface. Firstly, cBN coatings are deposited on steeland silicon wafer substrates for measurements and analyses. Compositional,structural and mechanical measurements and analysis are performed for thecharacterization of coatings. Next, several types of cutting tools are coated bycBN and the effects of cBN coatings on cutting performance are investigated.Finally, it can be said that cubic boron nitride coatings are successfullyformed on substrates and the improvement of wear resistance andmachining performance of cBN coated cutting tools are observed.