The emotional reactions of tactual qualities on handheld product experiences
Elle kullanılan ürünlerin dokunsal niteliklerine kullanıcı deneyimindeki tepkiler
  1. Tez No: 238406
  2. Yazar: NERGİS ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, el aletlerinin dokunsal niteliklerinin farklı meslek gruplarından ve farklı yaşlardan seçilen kullanıcılar üzerindeki duygusal etkilerini analiz etmeyi ve kullanıcıların dokunsal niteliklere bağlı olarak çıkardıkları anlamları araştırmayı amaçlamaktadır. Tezin, tasarımcılara çalışmalarında ışık tutması beklenmektedir.Katılımcılar ve ürünler belirlendikten sonra, çalışma sürecinde dokunsal deneyimler analiz edilmiş ve kullanıcılar tarafından dokunsal nitelikleri tanımlamak için kullanılan anahtar kelimeler aranmıştır. Deneyimler analiz edildikten sonra kullanıcıların duygusal yaklaşımları aranmaya çalışılmıştır. Daha sonraki çalışmalarda kullanılmak üzere, kullanıcıların tanımları açıklanmaya çalışılmıştır.Sonuçlar göstermiştir ki katılımcılar dokunsal niteliklerden bahsetmektedirler. Bu katılımcıların dokunsal niteliklerin farkında olduklarını göstermektedir. Bununla birlikte, dokunsal niteliklerin kullanıcılar üzerindeki etkilerinin sözcüklerle ifade edilmesinin güç olduğu gözlenmiştir. Her ne kadar kullanıcılar için duygusal etkileri ifade etmek güç olsa da, dokunsal nitelikler arasında ve dokunsal niteliklerle diğer nitelikler arasında bazı ilişkiler kurulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This is an attempt to analyze the evaluation criteria of tactual qualities on handheld product experiences by users. The study was conducted with the users selected from different work groups and different ages for exploring the meanings which are attributed to these tactual qualities by them. The thesis is expected to shed a light in the design studies by designers.After identifying the products and the participants, the tactual experiences were analyzed throughout the study to find out the keywords which are used to describe the tactual qualities through the experience. The evaluation criteria and the relationships between these criteria are expected to use as guidance. The guidance of these keywords, the approaches of the users to the tactual qualities tried to be clarified in order to acquire data for the design processes.The results showed that the tactual qualities are qualities which are mentioned by the participants. This means that the participants are aware of the tactual qualities. On the other hand, it was seen that expressing the emotional effects of the tactual qualities with words is hard for users. However, expressing the emotional effects is hard for users; some relations between the tactual qualities and between other qualities are conducted.