Farklı kaplama materyallerinin kiraz kalitesi ve tüketici istekleri üzerine etkisinin kinetik modellemeye dayanarak değerlendirilmesi
The effect of various edible coatings on cherry quality and consumer perception based on kinetics model evaluation
  1. Tez No: 238554
  2. Yazar: MEHMET SEÇKİN ADAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada farklı kökenli kaplama materyalleri (Kitosan, peynir altı suyu-PAS, şellak) taze kirazlara uygulanarak, bu materyallerin kirazların raf ömürlerinin artırılmasına etkinliği (ağırlık kaybı, pH, titrasyon asitliği, briks, mineral madde, renk, meyve eti sertliği, askorbik asit, antosiyanin ve tüketici beğenilirliği) 11 günlük depolama boyunca periyodik ölçümlerle değerlendirilmiştir.Farklı kaplama materyalleri, solunumu yavaşlatarak bariyer olarak görev yapmıştır. Tüm kaplamalar su kaybı, briks, mineral madde, renk, meyve eti sertliği, askorbik asit, antosiyanin muhafazasında etkindir. Özellikle şellak ve kitosan kiraz kalitesi ve et sertliğini etkin şekilde korumaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study various coatings (whey protein isolate, chitosan and shellac) on maintained quality and shelf-life of fresh cherry based on the quality parameter (water loss, soluble solids-brix, pH, firmness, Vit-C, antosiyanin, color and consumer preferences evaluation) during 11 days storage periods are evaluated..Various coatings delayed respiration and acting barier. All coatings were effective to reduce the change of water loss, soluble solids, pH, titratable acidity, firmness, Vit-C, antosiyanin, color and consumer preferences. Coating with shellach significantly maintenance the average cherry quality and fruit firmness