The effect of problem based learning instruction on 7th grade students' science achievement, attitude toward science and scientific process skills
Probleme dayalı öğrenme öğretiminin 7. sınıf öğrencilerin fen başarısına, fene karşı tutumuna ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
- Tez No: 238628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalısmanın amacı, probleme dayalı öğrenme (PBL) yönteminin öğrencilerin fen başarısına, fen dersine karşı tutumuna ve bilimsel süreç becerilerine olan etkisini incelemektir. Çalışma Mayıs 2007'de Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki dört ilköğretim okulundan toplam 141 öğrencinin ve dört fen bilgisi öğretmeninin katılımıyla gerçekleşmiştir. Toplam sekiz sınıf çalışmaya katılmıştır. Bu sınıflardandördü kontrol grubu, geri kalan dördü ise deney grubu olarak rasgele atanmıştır. Çalışmada iki farklı deney grubu kullanılmıştır. Bu gruplardan biri PBL'yi bireysel çalışma yaparak (PBL-I) yürütmüşlerdir. Diğer grup ise PBL'yi grup çalışması yaparak (PBL-G) almışlardır. PBL-I ve PBL-G gruplarına rasgele ikişer adet sınıf atanmıştır.Asıl uygulama başlamadan önce bir ihtiyaç analizi çalısması yapılmıştır. Bu çalışmayla öğrencilerin ilgisine hitap edebilen senaryoların geliştirilme çalışmaları yürütülmüştür. Ayrıca geliştirilen öğretim materyallerinin ve ölçüm araçlarının bir önceki eğitim-öğretim yılında pilot çalışması yapılmıştır. Uygulama öğretmenler tarafından yürütülmüş ve beş hafta sürmüştür. Kontrol grubu geleneksel öğretim alırken, PBL-I grubu PBL'yi bireysel çalışma yaparak, PBL-G grubu ise PBL'yi grup çalışması yaparak almıştır. Çalışmanın bağımlı değişkenleri derse karşı tutum, bilimsel süreç becerileri ve akademik başarıdır. Elde edilen veriler MANCOVA ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonucuna göre gruplar arasında öğrencilerin derse karşı tutumu, bilimsel süreç becerileri ve akademik başarıları açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Bu analiz yanında yetenek-öğretim yöntemi etkileşim analizi de yapılmıştır. Bu analiz, PBL'nin bazı bağımsız degişkenlerin kategorilerine göre farklı etkileri olduğunu göstermiştir. Başka bir ifadeyle, PBL ile öğretim, bağımsız değişkenlerin bazı kategorilerinde daha iyi çalışırken, bazı kategorilerde ise geleneksel öğretim daha etkili olmaktadır.Nitel veriler, öğrencilerin öz-değerlendirmeleri ile öğrenci ve öğretmenlerle yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Öz-değerlendirme formlarından elde edilen veriler doküman analizi yapılarak incelenmiştir. Bu analiz PBL öğrencilerinin çoğunlukla araştırma yapma, deney tasarlama ve yapma ile meşgul olduklarını göstermiştir. Kontrol grubunda yer alan öğrenciler ise genellikle öğretmeni dinlemekten, öğretmenden tanım ve formül yazmak, şekil veya grafik çizmek ve matematiksel işlem gerektiren problemler çözmekten söz etmişlerdir. Yüz yüze yapılan görüşme sonuçlarına göre öğrencilerin PBL derslerine karşı genelde olumlu tutum içinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of instruction based on problem-based learning (PBL) on 7th grade students? science achievement, attitude toward science course and scientific process skills. The study was conducted in May 2007 with 141 students and four science teachers from four middle schools in Gölbası district of Ankara. A total of eight classes were participated in the study. Four of them were assigned randomly to control group and four of them were assigned randomly to experimental group. There are two different experimental groups. One of the experimental groups was given the PBL instruction through individual work (PBL-I). The other group took the PBL instruction by making group work (PBL-G). Two classes were assigned randomly to PBL-I group and the remaining two were assigned randomly to PBL-G.Before starting the treatments a needs analysis was conducted to develop scenarios so that they can address students? interests. Moreover, a pilot study was conducted in the previous academic year for the instructional materials and instruments developed by the researcher. Treatments, given by the teachers, continued up to five weeks. The control group was given traditional instruction, whereas, the PBL-I group took the PBL instruction through individual work, the PBL-G group took the PBL instruction via group working. The dependent variables of the study were attitude toward the course, scientific process skills, and academic achievement. The collected data were analyzed through MANCOVA. The analyses yielded that there is no statistically significant mean difference between groups on the scores of attitude, scientific process skills and academic achievement. In addition, aptitude-treatment interaction analysis was conducted. This analysis indicated that effect of the PBL instructions differ with respect to covariates. In other words, the PBL instructions work well in some levels of the covariates, while in other levels, traditional instruction yields better results.Qualitative data were obtained through students? self-evaluations and interviews made with students and teachers. Document analysis was conducted for the data collected through self-evaluation form. This analysis showed that PBLstudents mostly engaged with doing research, designing and making experiments. However, students in the control group usually, listened to their teachers, write down definitions, formulas, graphs from their teachers, and solved problemsrequiring mathematical operations. According to the interviews, students in general are enthusiastic about the PBL instruction.