The effects of problem-based learning method on 9th grade students' achievement in geometry
Probleme dayalı ögrenme yönteminin 9. sınıf öğrencilerinin geometri başarısına etkisi
- Tez No: 238704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı problem tabanlı öğrenim yönteminin (PBL), 9. sınıf öğrencilerinin geometri başarısına etkisini incelemektir. Bu çalışma Ankara'nın kırsal bir ilçesinde, 44 dokuzuncu sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Rasgele seçilmiş öntest-sontest kontrol grubu çalışma deseni kullanılmıştır. Deney grubu melez PBL ile yönlendirilirken, kontrol grubunda geleneksel matematik öğretimi kullanılmıştır. Uygulama altı hafta boyunca, haftada dört saat sürmüştür.Öğrencilerin geometrideki başarılarını ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Geometri Başarı Testi (GAT) deney ve kontrol gruplarına ön test, son test ve uygulamadan 6 hafta sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Bu teste çokgenler ve çembersel bölgelerle ilgili 18 soru vardır.Elde edilen sonuçların analiz edilmesi için Mann-Witney U testi, ilişkisiz örneklemler T-Testi ve tekrarlı ölçümler için tek yönlü varyans analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre PBL ve geleneksel öğretim metodu ile eğitim yapılan grupların test başarıları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca iki grubun kalıcılık testi ortalamaları arasında da anlamlı bir fark yoktur. Diğer taraftan, PBL ile öğrenim görülen deney grubunun üç test periyodunda öğrenci başarıları arasında anlamlı fark bulunmuştur (ön, son, kalıcılık testleri). Test sonuçlarına göre, ön test ve son test sonuçları ile ön test ve kalıcılık testleri arasında anlamlı bir fark vardır. Diğer yandan son test ve kalıcılık testleri ortalama skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur.Bu çalışma, PBL'nin öğrencilerin geometrideki başarısının kalıcı olmasına yardımcı olabileceğini iddia eder.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the effects of problem-based learning (PBL) on 9th grade students? geometry achievement. The study was conducted in a rural town of Ankara with 44 ninth-grade high school students. The randomized pretest-posttest control group design was used. The experimental group was instructed with hybrid PBL and the control group was instructed with traditional teaching methods. The treatment was given for 4 hours every week for a total of six weeks.Geometry Achievement Test (GAT) was administrated as pre-test, post test and retention test to both groups to measure students? academic achievement in geometry, was developed by the researcher. This test included 18 items which were related to polygons and circular region.In order to analyze the obtained data, Mann-Witney U, Independent T-test and one-way repeated measures Analysis of Variance were used. Analysis of post test results indicated that there was no statistically significant mean rank difference between students who were instructed by traditional teaching method and those who were instructed by PBL. There was also no significant mean difference between retention of GAT scores of the two groups. In addition, a statistically significant change in GAT scores of students who were instructed by PBL across three time periods (pre-treatment, post treatment and retention) was found. There were statistically significant mean differences between their prior and post GAT scores;and between their prior and retention GAT scores of the PBL method group. On the other hand, there was no statistically significant mean difference between post and retention GAT scores.The present study suggests that PBL can contribute to students? retention of geometry achievement.