Değişik kaynaklı ballarda mineral madde dağılımı
Distribution of mineral in honeys from different sources
- Tez No: 5726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?İŞİK KAYNAKLI BALLARDA MİNERAL MADDE DA?ILIMI Gürsel KÖSE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ürünleri Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Aziz EKŞÎ 1987, Sayfa: 25 Jüri : Doç. Dr. Az iz EKŞİ Prof.Dr. Burhan KAÇAR Doç.Dr.Rüveyde AKBAY Değişik kaynaklı ballarda mineral madde dağılımını belirlemek amacı ile toplam 10 adet farklı kökenli bal örneği analiz edilmiştir. Analizi yapılan başlıca elementler sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, mangan, çinko, demir, bakır ye fosfordur. Mineral elementlerden kalsiyum, sodyum ve potasyum tayini için fleym fotometrik; Fe, Cu Zn, Mn, Mg için atomik absorbs iyon-spektrofotometrik; P için ise spektrofotometrik yöntem uygulanmıştır. Bulgulara göre, balda mineral madde dağılımı, kökene göre farklılık göstermektedir ve sodyum 10.6-158.7 mg/kg, potasyum 24.3-396.8 mg/kg, kalsiyum 164.1-360.2 mg/kg, magnezyum 81.1-120.6 mg/kg, mangan 0.26-3.0 mg/kg, çinko 3.4-14.4 mg/kg, demir 10.1-78.1 mg/kg, fosfor 22.9-76.6 mg/kg, bakır 0.30-0.67 mg/kg arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Değişik kökenli ballar, mineral maddeler.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis DISTRIBUTION OF MINERAL IN HONEYS FROM DIFFERENT SOURCES Gürsel KOSE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Products Technology Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Aziz EKŞİ 1987, Page: 25 Jury : Assoc. Prof.Dr. Aziz EKŞİ Prof.Dr. Burhan KACAR Assoc. Prof. Dr. Riiveyde AKBAY All the honey samples taken from 10 different sources have been analyzed in order to specify mineral distribution in honeys which come from different sources. K, Na, Ca, Mg, Mn, Zn, Fe, Cu and P are the basic elements analyzed. The processes namely flame-photo metric for Na, Ca and K atomic absorption-spectrophotometric for Fe, Cu, Zn, Mn, Mg with spectrophotometry equipment for P determinations have been applied. According to the obtained results, the analyis have show that mineral distribution in honey differs as stated by the sources. The results of analysis are grven as below; Sodium 10.6-158.7 mg/kg, potassium 24.3-396.8 mg/kg, calcium 164.1-360.2 mg/kg, magnesium 81.1-120.6 mg/kg, manganese 0.26-3.0 mg/kg, Zinc 3.4-14.4 mg/kg, iron 10.1-78.1 mg/kg, phosphours 22.9- 76.6 mg/kg, copper 0.30-67 mg/kg. KEY WORDS: Mineral element, honey from different sources.