Farklı adsorbanlar ile sulu çözeltilerden klorofenol giderimi
Removal of chlorophenols from aqueous solution with different adsorbents
  1. Tez No: 238987
  2. Yazar: BURCU AYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER BEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Klorofenoller tarım, endüstri ve halk sağlığı gibi pek çok alanda kullanılmakta ve tehlikeli atıklar listesinde öncelikli kirleticiler olarak tanımlanmaktadırlar. Literatürde fenol ile kirlenmiş atık suların arıtılmasına yönelik çok çeşitli yöntemler önerilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar, fenolik bileşiklerin gideriminde adsorpsiyonun daha çok tercih edilen yöntem olduğunu göstermektedir.Bu çalışmada çevreye yayılımlarının daha çok olduğu bilinen ve atık sularda bulunan 2-klorofenol, 2,4-diklorofenol ve 2,4,6-triklorofenol giderimi üzerine çalışılmıştır. Sorpsiyon deneyleri şeftali çekirdeğinden üretilmiş aktif karbon, Amberlit XAD-4 ve CMSt/DVB adsorbanları kullanılarak kesikli sistemde gerçekleştirilmiştir.Adsorbanların klorofenolleri tutma kapasiteleri ve klorofenol seçicilikleri belirlenmiştir. Sorpsiyon işlemlerinin Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermleri ile uygunlukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chlorophenols are used in many areas such as agriculture, industry and public health. They are classified as one of the prior pollutans in hazardous waste list. Many different methods are suggested in the literature for the removal of phenolic compounds in waste water. However, studies prove that, adsorption is the main method for the removal of phenolic compounds.In this study, removal of 2-chlorophenol, 2,4-dichlorophenol and 2,4,6-trichlorophenol, which are found in industrial effluents and also known as more dispersal to the environment, were investigated. Sorption experiments were performed in batch system and granule activated carbon, Amberlite XAD-4 and CMSt/DVB were used as adsorbents.Adsorption capacities and selectivities of the adsorbents were investigated and Langmuir and Freudlich isotherm models were developed.