Gemi donatımında detay dizayn ve modelleme
Detail design and modelling in ship outfitting
  1. Tez No: 238992
  2. Yazar: GÜVEN GONCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT ALARÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gemi inşa sanayiindeki hızlı gelişmeye paralel olarak, gemi üretiminde verimi arttırmak ve maliyeti düşürmek amacıyla geliştirilen en önemli yöntem model oluşturma ve modele göre detay dizayn oluşturmadır.Günümüzde dizayn büro ve tersanelerde, gemi detay dizaynı tekne ve donatım dizaynı olarak iki farklı kısma ayrılmaktadır. Gemi donatımı dizaynı gemi tekne dizaynından oldukça zor ve karmaşıktır. Gemideki donatım elemanlarının tekne yapısı ve birbirleriyle olan bağlantısı gemi donatımını oldukça zorlaştırmıştır. Model çalışmaları bu zorluğu azaltmıştır.Bu çalışmada gemi donatımında detay dizayn presipleri klas kuruluşu kurallarına bağlı olarak incelenmiş, bu prensiplere bağlı olarak ta günümüzde yaygın kullanılan Tribon programında model çalışmaları örneklenmiştir. Yapısal kuvvetlere maruz kalan gemi şaft sistemi ve diğer bazı gemi donatımı elemanlarının, Ansys programı kullanılarak mukavemet ve titreşim analizi yapılmıştır. Yapılan analiz klas kuruluşunun onayladığı malzeme özelliklerinin uygunluğunu teyit etmiştir.Genel gemi donatım işlemleri, klas kuruluşu kuralları, donatım detay dizaynları, gemi modelleme ve analiz programları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Besides the progress in the shipbuilding industry, setting a ship model and detail design in compliance with the ship model is the most important method that has been developed to reduce the cost and increase the efficiency on shipbuilding.The ship detail design has been worked in two different concept area consist of hull and outfitting desing departments in design offices and shipyards. Ship outfitting design is more difficult and complicated than ship hull design. Elements of ship outfitting connection to each other and hull structure have made ship outfitting operations difficult.In this study, principles of the detail design in ship outfitting operations have been investigated in compliance with rules of classification society. Model studies have been illustrated by using Tribon software that has been used popularly in compliance with the principles. Stress and vibration of the ship shaft system and other some outfitting elements exposed to structural and dynamic forces have been analysed by using Ansys software. The analyses have confirmed convenience of material properties approved by classification society.General ship outfitting operations, the rules of the classification society, outfitting detail designs, ship modelling and anlysis programs have been searched.