Keman eğitiminde temel becerilerin kazanılmasında NLP teknikleri
NLP techniques in violin education while acquiring basic skills
- Tez No: 239047
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEYNEP BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, keman eğitiminde, temel becerilerin kazanılmasında Neuro Linguistic Programming tekniklerinden yararlanılmasının eğitime katkıları ve değişik yaş grupları üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, ilköğretim okulunda eğitim gören üç ayrı yaş grubuna mensup toplam yirmi dört öğrenciye araştırmacı tarafından müziksel yetenek ölçüm sınavı yapılmış, daha sonra yaş grupları rastlantısal şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Her yaş grubu kendi içinde eşit sayıda bölünerek ayrılmış, deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubundaki öğrencilerin bireysel öğrenme yöntemlerini belirlemek için seçilen gözlem ve anketler uygulanmıştır. Farklı yaş seviyelerindeki üç ayrı gruba sekiz haftalık bir program uygulanmış, ilk dört hafta tüm grupların çalışmaları tekniksiz, diğer dört haftalık periyotta deney grubuna teknikli, kontrol grubuna tekniksiz çalışma yapılmıştır. Öğrencilerin ilk dört haftadaki tekniksiz performansları ile son dört hafta teknikli performansları kaydedilerek (video) uzman keman eğitimcisine hedef davranışlar çerçevesinde puanlandırılmıştır.Sekiz hafta sonunda tüm performanslar istatistiksel olarak çift ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, deney gruplarına uygulanan tekniklerin, üç ayrı yaş grubunda da temel becerileri gerçekleştirebilme düzeylerini olumlu yönde etkilediği, ancak yaş grupları arasındaki başarı artışının farklı düzeylerde olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate Neuro Linguistic Programming techniques taking advantage of education and its impact on different age groups for gaining basic skills in the violin training.In this research, twenty-four students of total were identified to participate in research with the exam which is about musical capability and then they were divided into experimental and control groups with three different age groups by researcher. Each group was seperated between themselves; experimental and control groups were formed. Observation and survey were applied to determine the experimental group and the students' individual learning methods. Eight-week program was applied to three seperate groups in different age levels. All the groups worked without technique in four weeks, the experimental group worked with technique but the control group worked without technique in the period of other four weeks. The performances of students in first four weeks and last four weeks was recorded with video technology and notted to the violin educator within the target behaviour.All performances were evaluated with two and one way analysis of variance at the end of eight weeks, statistically.As a result of the study, it was observed that the techniques applied to experimental groups affected the perform levels of the basic skills at the positive way in different age groups, but increasing of success between age groups was at different levels.