Kuruluş döneminde Osmanlı Devleti'nin kimlik siyaseti ve ideolojisi
Ottoman identity policy and ideology in establisment era
  1. Tez No: 239082
  2. Yazar: ESRA MİNDİVANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SİNAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalısmada Osmanlı Devleti'nin kurulus döneminde (1299-1453) takipedilen kimlik siyaseti ve ideoloji konuları incelenmeye çalısılmıstır. XIX.yüzyılda ortaya çıkmıs olan kimlik ve ideoloji kavramları üzerine çesitli yorumlarve tanımlar yapılmıstır. Günümüzde popüler kavramlar olarak kullanılan bukavramlar, Osmanlı Devleti'nin kurulus dönemine uyarlanmaya çalısılmıstır.Henüz kurulus asamasında olan bir devlet için belirgin bir kimlik olusturmak güçbir is olmasına rağmen, kökenleri oldukça eskilere dayanan bir kimlik olarak?Oğuz kültürü?nden bahsetmek mümkündür. Sonraki dönemlerde bu kültüre?slamî unsurların da eklenmesiyle yeni bir sentez ortaya çıkmıs ve bu sentez?Osmanlı kimliği?ni olusturmaya baslamıstır.?deoloji konusu ise söz konusu dönemde takip edilmeye baslayan kimliksiyasetine nazaran daha belirgin olarak gözlenebilecek bir inceleme alanınıolusturmaktadır. ?Nizam-ı Alem? ülküsüne hizmet eden Osmanlılar bu amaçdoğrultusunda olusturdukları ?gaza? ideolojisini meydana getirmislerdir.Bahsedilen bu ideoloji, Osmanlılar'ın genisleme siyasetinin de temeliniolusturmus, ayrıca yine devletin yapılanması da bu ideoloji sayesindegerçeklesmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the identity policy and the ideology of the Otoman State,which was practiced in the foundation period (1299-1453) are examined.Comments are made upon the nations-identity and ideology which appeared in19th C. These nations, which are stil so popular in our own time, are tried to applyfor the foundation period of the Otoman State. Although it is rather difficult for anew state to form an identity, it is possible to state that there was an ?OgusCulture?, which has a long history, as an identity in the foundation period of theOtoman State.By contributing ?slamîc features to this culture a new syntesis, which iscalled the Otoman Identıty was formed. The ideology topic is more easilyobserued than the identity policy. The Ottomans who served for ?The Nizam-ıAlem? ideology, formed a ?gaza? (Holy usar) policy in accordence with thisideology. This ideology eas the essentual port of the Ottomans expansion policyand it had rather significance in the process of the Ottoman State structure