The meaning of 'being political': An analysis of 'artist initiatives' in İstanbul
'Politik olmanın? anlamı: İstanbul'daki 'sanatçı inisiyatifleri'nin bir analizi
- Tez No: 239108
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sanatçı inisiyatiflerinin ortaya çıkışı, Türkiye'de güncel sanat alanında yeni bir kolektif organizasyon formunu temsil etmektedir. Basında, bu organizasyonlar haber değeri kazanmakta ve yaratıcılık ile `politik olmak' arasındaki bir bağlantı olarak ifade edilmektedir. Neoliberal çağda kültürün bir kaynak olarak kullanılmasıyla beraber, bu tez, İstanbul sanat sahnesinde `politik olmak' fikrine içerik ve anlam kazandıran üç ayrı faktörü incelemeyi amaçlamaktadır. Bunlardan birincisi Türkiye'deki sanat alanının neoliberalismin son yirmi yılındaki tarihsel ve kurumsal dönüşümü ikincisi bu alandaki aktörlerin bu konuya dair söylemsel çerçeveleri ve üçüncüsü ise ulus ötesi sanatçı ve aktivist ağlarla olan bağlantılardaki artışlardır.
Özet (Çeviri)
The emergence of `artist initiatives? represent a new form of collective organization in the contemporary art scene in Turkey. In the media, they have acquired news value and framed as a link between creativity and `being political?. With the use of culture as a resource in the era of neoliberalism, this thesis aims to analyze the three distinct factors, which lend specific content and meaning to the idea of `being political? in Istanbul?s art scene. Firstly the historical and institutional constitution of the art field in Turkey during the past two decades of neoliberalism; secondly the discursive framings of actors in this field on this subject and thirdly the growing linkages with transnational networks of artists and activists.