Turkish-Greek relations within the European Union framework
Avrupa Birliği çerçevesinde Türk-Yunan ilişkileri
  1. Tez No: 239107
  2. Yazar: ÖZLEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ERGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Turko-Greek relations have been strained by a number of conflicting issues such as Cyprus, Continental Shelf, Territorial Waters, the Öcalan affair, and the S-300 Missiles crisis on Cyprus. Until the December 1999 Helsinki Summit,Greece was one of the strong opponents of Turkey's membership in the European Union (EU). However, at the Helsinki Summit of 1999, Greece dropped her negative position permitting Turkey to be declared by the EU as a candidate country. This shift in foreign policy had a direct impact on both Turkey-Greece and Turkey-EU relations. It also represents a major step forward on bilateral relations.The research question tries to explore how did Greek-Turkish relations and disputes in the Aegean shape Turkey-EU relations and after the Helsinki Summit in 1999 and also with Greek-Turkish rapprochement, how do we expect Greek-Turkish relations to influence Turkey-EU relations. The focus of the thesis will cover a time period between the Athens Treaty of 1961 and December 2005, when Turkey reached the negotiation phase in her EU accession.
Özet (Çeviri)
Türk-Yunan ilişkilerinde Kıbrıs, kıta sahanlığı, kara suları, Öcalan vakası ve Kıbrıs?ta ki S-300 füze krizi gibi birçok ters düşen sorun mevcuttur. Aralık 1999 Helsinki Zirvesine kadar Yunanistan, Türkiye?nin Avrupa Birliği?ne girmesine en güçlü karşıt olmuştur. 1999 Helsinki Zirvesinde, Yunanistan olumsuz fikrini iptal etmiş ve Türkiye?nin AB?ye aday ülkeler arasında gösterilmesine izin vermiştir. Bu izin verme hem Türk-Yunan hem de Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini doğrudan değiştirmiştir. Bu, ikili ilişkilerde önemli bir adımı temsil eder. Şüphesiz ki bu olay ilişkilerde yeni ve umutlu bir başlangıç olarak değerlendirilebilir. Bu tez Avrupa Birliği ışığında Türk-Yunan ilişkilerini içermektedir. Araştırma konusu ikili ilişkilerin tarihsel gelişimini Türkiye?nin Avrupa Birliği adaylığı altında incelemektedir.Tezin odaklandığı zaman aralığı 1961 Atina Antlaşması ile Aralık 2005?te Türkiye?nin Avrupa Birliği ile müzakere tarihi aldığı zaman sürecini kapsamaktadır. Türk- Yunan ilişkileri Ege ve Kıbrıs sorunlarına da atıfta bulunularak tartışılacaktır.