Dünya enerji politikaları ve Rusya, Çin, ABD rekabeti
Energy politics of the world and Russian, China, USA's battle
  1. Tez No: 239279
  2. Yazar: HAKAN AYDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ekonomilerin küresellesmesi, iktisadi kalkınma için stratejik dogal kaynaklar ve enerji kaynaklarına olan ihtiyacı önemli ölçüde arttırmıstır. Dolayısıyla 21. yüzyılda küresellesen dünyada ülkelerin ihtiyaç duydugu enerji kaynaklarını temin edebilmesi veya sahip oldukları kaynakları koruyabilmesi ancak ulusal enerji stratejilerinin olmasıyla mümkündür. Bu nedenle, enerji kaynakları uluslararası iliskilerin yogunlugunu ve seklini daha fazla belirleyen bir nitelik kazanmıstır. Bu çalısmada enerji ve kaynaklarına deginildikten sonra birinci kısımda dünya enerji politikaları ikinci kısımda Rusya, Çin, ABD rekabeti ve son kısımda ise bu rekabetin küresellesme sürecine etkileri incelenmistir. Ayrıca Türkiye'nin küresellesme sürecindeki enerji politikasına da deginilmistir.
Özet (Çeviri)
The globalization of economic has increased the importance of natural sources and energy sources which are needed for economic development. Therefore, in 21. century, if national energy strategies are in the globalization world,energy sources which are needed by countries can be provided or energy sources which are possessed by countries can be protected. Hence,energy sources has defined the consistence and the form of international relationship. In this dissertation,in the first part,world energy politics will be investigated.In the second part, the competition of Russia, Chinese,the U.S.A. will be investigated. In the last part the effects of this competiton to the globalization process will be investigated.In additon, the energy politcs of Turkey in the globalization process will be mentioned.