İlköğretim okulu programının sosyal değişme açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the primary school curriculum in terms of social change
  1. Tez No: 239296
  2. Yazar: BÜLENT DÖŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YILDIRIM CELKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma ilköğretim programları, sosyal değişme ve bu ikisi arasındaki ilişki hakkında bilgi vermek ve bu konuyu değişik boyutlarıyla ele almak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada ayrıntılı kaynak taraması tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada öncelikle Cumhuriyet döneminde meydana gelen sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmelerle şekillenen Türk Milli Eğitim Sistemi ve bu dönemde Milli Eğitimle ilgili çıkan yasal düzenlemeler incelenmiş, günümüze kadar değişen ilkokul ve ilköğretim okulu programları incelenmiştir. Sosyal değişme kavramı ortaya konulduktan sonra, bunun eğitim sistemimiz ve ilköğretim programlarımızla ilişkisi irdelenmiştir. Sosyal değişme faktörlerinin ilköğretim programları üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Avrupa Birliği hedefine yönelik düzenlenen 2005 ilköğretim programının sistem içinde benimsenme sürecinin henüz tamamlanmadığı, toplumsal değişmenin çok hızlı değişmesi nedeniyle eğitim sisteminde kaliteyi hak ettiği oranda artıracak düzeyde hazırlanmadığı ve uygulanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to supply information on primary school curriculum, social change and the relationship between two of them. It was also aimed to study these issues from different perspectives. In this study, the research technique of detailed literature review was used. First of all, Turkish Educational System which was formed with the social, political and economical developments in the period of Turkish Republic, the legal regulations related to the National Education and the primary school programs which have changed so far were examined. After constructing the concept of ?social change?, the relationship between it and our educational system was investigated. Secondly, the effect of the components belonging to social change on primary school curriculum was tried to determine. It was found out that the adoption process of primary school curriculum prepared according to the goal of European Union in 2005 was not completed. Moreover, since the components of social change are always in a quick transformation, these components are not adapted and prepared at a level of deserving the quality.