Global İnternet Protokolü Televizyonu (IPTV) pazarı, IPTV'nin Türkiye pazarına nüfuz Etmesi ve pazarda büyüme potansiyeli
Global Internet Protocol Television (IPTV) market, IPTV penetration to Turkish market and growth potential in the market
- Tez No: 239388
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
?Global İnternet Protokolü Televizyonu (IPTV) Pazarı, IPTV'nin Türkiye Pazarına Nüfuz Etmesi Ve Pazarda Büyüme Potansiyeli? adlı bu çalışmanın amacı yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren telekomünikasyon ve yayıncılık alanında gelişmeleri irdeleyerek, IPTV'nin dünyadaki uygulamalarını ve global pazardaki durumlarını analiz etmek ve IPTV'nin Türkiye'deki yansımalarını ve pazar öngörülerini incelemektir.Türkiye'de yeni konuşulmaya başlanan bu teknolojinin daha yakından irdelenmesi amacıyla çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde IPTV'yi oluşturan kavramlar ve IPTV'nin farklılıklarının neler olduğu üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü yurtdışındaki pazarlara ait örnekleri verilerle paylaşılmaktadır.. Dördüncü bölümde ise Türkiye'de IPTV'nin nüfuz etmesini etkileyen unsurlar belirtilerek pazarla ilgili öngörülere yer verilmektedir. Sektörde lider olacağı beklenen Türk Telekom'un çalışmaları ve planları paylaşılarak IPTV sektörü ve Pay-TV pazarına etkileri incenlenmektedir.
Özet (Çeviri)
tarting from the last quarter of twentieth century, there is significant new developments in telecommunication and broadcasting sector in the world. By studying the new developments in technology, the main purpose of this paper is to analyze the global market outlook for the developments of IPTV and to forecast the penetration in Turkish Market.As newly speaking concept IPTV is not well known by people in Turkey. Thus the first and second chapter is mainly focusing on what IPTV is. This parts includes the explanation of the terms including the business model, infrastructure and the difference from other digital broadcasting delivery methods. The third part is analysing the global IPTV market by looking into some successful countries. The last part of this paper is to analyze the opportunities and threats for IPTV penetration in Turkey and looking for if there is any growth potential in Turkish market. Moreover, our paper is examining the incumbent Turkish operator Turk Telecom?s strategy and actions about IPTV deployments in Turkey.