Bilgi teknolojilerinin finansal kurumlarda verimlilik üzerindeki etkileri
Productivity from information technology in financial instutitions
- Tez No: 239543
- Danışmanlar: PROF. DURSUN ARIKBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bilgi Teknolojilerinin (BT) finansal kurumlarda verimlilik üzerindeki etkileri bu çalışmada araştırılmıştır. BT tüm dünyadaki organizasyonlarda operasyonlar ve rekabet için kritik pozisyona gelmiştir. Artan BT kullanımı finansal sektörün verimlilik gelişimine yardım etmektedir. BT'den gelen verimlilik, stratejik, organizasyonel ve teknik konuların dikkatli tanımlanmasını gerektirmektedir. Bu araştırma bu faktörleri ve bu faktörler açısından Türk finans sektörünün durumunu analiz etmektedir. Aynı zamanda araştırma, BT, verimlilik, kalite, risk ve diğer faktörler arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Ayrıca ABD dışındaki ülkelerde verimlilik etkisinin sınırlı kaldığı gözükmektedir. Araştırma bu farklılığın nedenini analiz etmektedir. Bu araştırma proje, sektör ve ülke verileri, ile Türkiye finans sektörü paydaşlarıyla yapılan görüşmelerin analizi temeline dayanmaktadır. Sonuçlar göstermiştir ki BT ve verimlilik pozitif ilişkilidir ve bu ilişki mikro seviyede daha net gözlenmektedir. Modern yönetim tekniklerinin kullanımı matris organizasyon tipi gibi proje tabanlı çalışmalarda verimliliği arttırmaktadır. BT'nin finansal kurumlarda verimlilik üzerindeki etkilerinin tam durumunun tanımlanması daha detaylı veri ve ek araştırmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is analysed productivity from information technology (IT) in financial institutions. IT has become critical to the operations and competitiveness of organisations around the world. The increased use of IT has helped to raise financial sector?s productivity growth. Productivity from IT requires careful determination of strategic, organisational and technical factors. This research is analysed these factors and position of Turkish finance sector from these factor point of view. Also the research is analysed relation among IT, productivity, quality, risk and other related factors. Besides the limited productivity effects from IT in countries other than the United States. The research is analysed reason of the difference. This research is based on analyses of project, sector and country data and interviews conducted Turkey finance sector stakeholders. The results show that productivity and IT are positively correlated and the correlation is observed more clearly in micro level. Modern management techniques such as matrix type organisation increase productivity in project based works. More detail data and further investigation are needed to determine exact status of productivity from IT in financial institution.