İsmail Gaspıralı'nın din ve toplum anlayışı
Ismail Gaspirali's concepts of religion and society
  1. Tez No: 239696
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALEDDİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, özellikle Rusya Müslümanları olarak adlandırılan Rusya'daki Türklerin toplumsal yapılarını, bu yapıları oluşturan faktörleri ve bunların din ile olan ilişkisini konu edinmektedir. Rusya Türklerinin hızlı toplumsal değişmelerle dağılma sürecini yaşadı bir dönemde onlara tek bir millet olma şuurunu kazandırmaya çalışan İsmail Gaspıralı, Türk milliyetçiliğinin öncüsü olarak görülebilir. İsmail Gaspıralı düşünceleri ve uygulamalarıyla topluma yön veren bir aksiyon adamıdır. O, statik toplum yerine dinamik unsurların öne çıktığı bir toplumu ideal olarak görmektedir. Modern medeniyetin silahları olan pozitif bilim ve aklı ön plana çıkarmakla beraber kültürel unsurları ve yeniliğe açık bir din anlayışını da toplum modeline yerleştirmektedir.Gaspıralı'nın temel düşüncesi modern hayat anlayışının hâkim olduğu bir toplum meydana getirmektir. Gaspıralı, ileri medeniyet olarak Avrupa'yı görmekle birlikte daha üst düzey bir medeniyet ve yaşam şekline ulaşmayı amaç edinmiştir. Bu düşüncesine gerçekleştirebilmek için Batı'nın teknik üstünlükleri ile İslam dinin insana verdiği değerleri birleştirmeye çalışmıştır. Gaspıralı, dine dayalı eğitimin yanı sıra laik eğitim, kadınların toplumsal hayata katılımı, toplumsal yardımlaşma, sağlam temellere dayanan bir ekonomi vs. gibi uygulamaların toplum hayatına uyarlanarak toplumsal ilerlemenin gerçekleşebileceğini ön görmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the social organism of Turks in Russia, especially the ones named Russian Muslims, and the factors constituting this organism and their relations with them. İsmail Gaspıralı, who tried to band Russia Turks together at the time when Russia Turks underwent a process of breaking up with the fast social changes, can be accepted as a pioneer of the Turkish nationalism. With his thoughts and implementations, İsmail Gaspıralı is an actionist shaping the society. He sees the society in which dynamic elements instead of static ones become prominent as ideal. Gaspıralı gives importance to positive science and intelligence, the weapons of modern civilization, and moreover, he places cultural elements and a religion concept open to innovation in his society model.Gaspıralı?s basic idea is to constitute a society in which an understanding of modern life dominates. Gaspıralı perceive Europe as advanced civilization, however he aims to reach a more advanced civilization and life style. To actualize his thought, he tried to unite technical superiorities of West with the value Islam Religion gives to a human being. Gaspıralı believes that social improvement can be succeeded by education based on both religion and laicism, women?s participation to social life, social solidarity, and a sound economy.