Sermaye varlıkları fiyatlama modeli çerçevesinde risk getiri ilişkisi ve İMKB'ye bir uygulama
Risk return relationship within the framework of the capital asset pricing model and a application to the ISE
  1. Tez No: 239787
  2. Yazar: AYŞE ÇOMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sermaye varlıkları fiyatlama modeli pazar portföyünün bütün varlıklarınfiyatlanmasında etkili olduğunu ve varlık getiri oranlarını açıklamada etkili olan riskölçütü, sistematik riskin hesaplanmasında kullanılan beta katsayısının olduğunu ilerisürmüştür. Fiyatlama modeli finansal varlıkların risk getiri derecesi arasındaki ilişkiyiincelemeye yönelik basit yapısıyla portföy yönetiminde önemli bir yere sahiptir.Çalışmanın amacı, SVFM'nin metodolojisi benimsenerek beta değerinin getirioranlarını açıklamada ne derecede başarılı olduğunun belirlenmesidir. Bu modelçerçevesinde risk getiri arasındaki ilişkinin doğrusallığı ile getirinin, sistematik risk,sistematik olmayan risk ve çarpıklıkla ilişkisi test edilmiştir. SVFM'ne göre getirininsistematik riski temsil eden beta katsayısı ile ilişkili olması beklenir.Bu nedenle varlıkgetirileri ile beta arasındaki ilişki incelenmiş, ancak getiri oranlarını açıklamada betanınyanısıra betanın karesi, sistematik olmayan risk ve çarpıklık modele dahil edildiğindedaha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is claimed that the Capital Asset Pricing Model (CAPM) is an effective modelin the pricing of all assets of the market portfolio and the risk measurement which iseffective to explain the asset return rates is the beta coefficient which is used in thecalculation of systematic risk. The pricing model has an important place in the portfoliomanagement with its simple structure which is suitable to analyze the relationship of therisk and return level of the financial assets. The aim of the study is to adopt the CAPMmethodology to determine how the beta coefficient is successful in the explanation ofthe return rates. Through the linear relationship between risk and return; the relationshipof the return with systematic risk, unsystematic risk and skewness has been tested,within the framework of the Model. According to the CAPM, it is expected that thereturn has relationship with the beta coefficient representing the systematic risk.Therefore, the relationship between the asset returns and the beta coefficient has beenanalyzed; however, it is seen that the model becomes more successful to explain thereturn rates when the beta square, unsystematic risk and skewness are also included inthe system, in addition to the beta coefficient.