Örgütsel etkililiği arttırmada, örgütsel öğrenme kapasitesi, değer oluşturucu liderlik ve örgütsel kültürün etkisi
The effect of organizational learning capacity, value-based leadership and organizational culture on increasing the organizational effectiveness
  1. Tez No: 239875
  2. Yazar: BÜLENT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hayatlarının her bölümünde değişik örgütlere üye olan bireylerin davranışlarına açıklık getirilebildiği sürece, ait olunan bu örgütlerdeki başarı oranı yükselecek ve ilgili örgütlerin etkililikleri artabilecektir. Böylece etkili örgütlerden oluşan toplumların refah seviyesi daha da yükselecek ve bu durum toplumdaki bireylerin yaşam kalitesinin artmasına neden olacaktır. Bu düşünceden yola çıkarak, örgütlerin etkililiklerine katkıda bulunulması amacıyla bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, örgütlerin etkililiği ile ilişki içerisinde olduğunu düşündüğümüz üç faktör (örgütsel öğrenme kapasitesi, değer oluşturucu liderlik ve örgütsel kültür) belirlenmiştir. Çalışmamızın hedefi, bahsi geçen bu üç faktörün, örgütlerin etkililiklerinde ne derece pay sahibi olduğunu araştırmak olacaktır. Örgütün amaçlarının en üst düzeyde gerçekleştirilmesi olan -etkililik- kavramını ölçebilmek için, bu amaçların spesifik olarak tanımlanması gereklidir. Bu nedenle araştrımamızda örgütsel etkililiği ölçmek amacıyla birtakım etkililik göstergeleri (çalışan memnuniyeti, örgütsel bağlılık ve işletmenin mali ve büyüme performansı) kullanılmıştır. Bu bağlamda, bağımsız değişkenleri; değer oluşturucu liderlik, örgütsel öğrenme kapasitesi ve örgütsel kültür olan, bağımlı değişkeni ise örgütsel etkililik olan orjinal bir model oluşturulmuş ve bu modele ait hipotezler geliştirilmiştir. Hipotezlerimizi test etmek amacıyla. Marmara Bölgesi metal işkolunda yeralan ve üretim prosesi bulunan firmaları kapsayan bir araştırma gerçekleştirilmiştir. 578 metal sektörü çalışanının katılımı ile gerçekleştirdiğimiz araştırma sonucunda bulgular ortaya konularak hipotezlerimiz test edilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise araştırma bulguları tartışılmış, gelecek çalışmalar için öneriler geliştirilmiş ve yöneticiler için, firmalarının etkililiklerini arttıracağını düşündüğümüz çok önemli tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The individuals belong to various organizations in any time of their lives. As the researchers are able to explain the behaviors of these individuals, the organizational effectiveness will increase which will in turn impact on welfare of the societies. In the context of these statements, we have performed a study to contribute to the effectiveness of the organizations. In this study, we have specified three factors, which are thought to have relationship with organizational effectiveness. These factors are; organizational learning capacity, value-based leadership and organizational culture. The aim of our study is to find out how these three factors impact on organizational effectiveness. We should specifically define the indicators of effectiveness in order to measure organizational effectiveness. Thus, we have determined three effectiveness indicators, which are employee satisfaction, organizational commitment and financial and growing performance. In this sense, we have constructed a model where organizational effectiveness is the dependent variable and, -organizational learning capacity, value-based leadership and organizational culture- are the independent variables. Next, we have developed hypotheses to test our question and made research analysis with 578 employees of metalworking manufacturing firms that locate in Marmara Region of Turkey. Finally, we resulted our hypotheses, specified the constraints, discussed the findings and made suggesstions for further researches and managers.