Türkiye'de teknolojik gelişme sorunsalı açısından üniversite-sanayi işbirliğinin değerlendirilmesi
An overview of the cooperation between universities and industry for the purpose of the case of technological development in Turkey
  1. Tez No: 239947
  2. Yazar: SİNAN ARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz dünyasında sermayeler arası rekabet alabildiğine artmış durumdadır. Kapitalist ülke devletleri, kendi sermayelerinin rekabet gücünü arttırmak ve böylece dünya ticaretinden daha fazla pay almak için bu yarışta yerini almaktadırlar. Türkiye de, bilim ve teknoloji politikalarıyla kapitalist hiyerarşide sınıf atlamak isteyen ülkeler içindedir. Kapitalist üretim ilişkilerinin sürekliliğinde yeni bir aşama olarak neoliberalizm, bilimi ve üniversiteyi artan oranda sermayenin ihtiyaçlarına tabi kılmıştır. Üniversite-sanayi işbirliği, bu temelde işlevselleşmiştir. Bilimi bir metaya ve bilimsel üretimi piyasa ihtiyaçlarının belirlediği bir faaliyete dönüştüren bu süreç, aynı zamanda kapitalizme özgü çelişki, eşitsizlik ve hiyerarşiyi arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Competition among capitalist companies has greatly increased in today?s world. Capitalist countries take parts in this competition in order to gain influence and competitive edge over other countries in world trade system. Likewise Turkey has a desire to improve its standing in the capitalist hierarchy by implementing science and technology policies. Neo-liberalism is a new stage in the continuity of the capitalist productivity and it has gradually made science and universities more dependent upon the requirements of the capitalist companies. Co-operation between universities and industry has been functionalised in this context. This process converts the notion of science into a commodity and converts scientific productivity into an activity is determined by market demands and it has also increased the inequality and the hierarchy and has given rise to contradiction relate to the capitalism.