İş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki
The relationship between job satisfaction and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 239996
  2. Yazar: İLKNUR BEŞİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde örgütler, varlıklarını sürdürebilmek için iş tanımlarında biçimsel olarak belirlenmiş görevlerin ötesinde davranış sergileyen, örgütlerine katkı sağlayan çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Literatürde, beklenen iş gereksinmelerini aşan bu davranışlar, örgütsel vatandaşlık davranışı olarak tanımlanmaktadır (ÖVD). Örgütlerde, ÖVD'nın seviyesini artırmada örgütsel ve yönetsel faktörler büyük bir önem arz etmektedir. Bu tür davranışların örgüt içinde ortaya çıkmasında etkili olan faktörlerden biri de iş tatminidir. Bu araştırmanın amacı; çalışanların iş tatminleri ile ÖVD ve boyutları (özgecilik, vicdanlılık, nezaket tabanlı bilgilendirme, sivil erdem, centilmenlik) arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık arasında pozitif biri ilişkinin mevcut olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to survive organizations currently need employees with extra behaviours beyond their formal job descriptions and valuable contributions to their organizations. These form of behaviours exceeding formal work expectations are called ?organizational citizenship behaviour.? In the literature, managerial and organizational factors in increasing the level are of paramount importance in organisations. One of the most important factors that affect this type of behaviour is job satisfaction. The aim of this thesis is to examine the relations between employee?s job satisfaction and OCB and its dimensions (Altruism, Conscientiousness, Courtesy, Civil Virtue, Sportmanship). The thesis argues that there is a positive relation between job satisfaction and organizational citizenship behaviour.