Örgütsel sinizm, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini arasındaki ilişki: Sektörel bir araştırma
Relationship between organizational cynicism, organizational citizenship behavior and job satisfaction: A sectoral application
  1. Tez No: 669499
  2. Yazar: TURGAY KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşletmeler için hala en önemli kaynak olan çalışan davranışı, birçok çalışmaya konu olmaktadır. Nitekim işletmelerin verimliliği birçok noktada çalışanların verimliliğine bağlıdır. Bu araştırmada çalışanların iş tatminleri üzerinde anlamlı etkisi olduğu düşünülen örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel sinizm ve alt boyutlarının iş tatmini üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla literatür taraması yapılmış ve demografik sorular dahil 60 sorudan oluşan anket ile veriler toplanmıştır. Bu çalışmanın örneklemini Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kamu personeli olarak görev yapan güvenlik, belediye, eğitim ve sağlık sektörlerinde yer alan 332 işgören oluşturmaktadır. Literatür taraması sonucunda kısıtlı sayıda araştırmalar olduğu görülmüş bu sebeple yapılan çalışmanın araştırmacılar ve örgütler açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel vatandaşlık davranışının alt boyutlarından erdem ve centilmenlik ile iş tatmini arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiye rastlanılmıştır. Ayrıca örgütsel sinizmin alt boyutlarından bilişsel sinizm ve duyuşsal sinizm ile iş tatmini arasında negatif yönde ve anlamlı ilişkiye rastlanılmıştır. Araştırma modelindeki tüm değişkenlerin cinsiyet grup farklılıklarında da anlamlı bulgulara rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The behavior of employees, which is still the most important resource for businesses, is the subject of many studies. The efficiency of businesses depends on the efficiency of employees at many points. In this research, the effects of organizational citizenship behavior and sub-dimensions of organizational cynicism on job satisfaction, which are thought to have a significant effect on job satisfaction of employees, were examined. For this purpose, a literature review was conducted, and data were collected with a survey method consisting of 60 questions, including demographic questions. The sample of the study consists of 332 employees in the security, municipality, education, and health sectors working as public personnel in Bandirma district of Balikesir. As a result of the literature review, it has been observed that there are a limited number of studies, so it is thought that the study will be beneficial for the researchers and organizations. According to the results of the research, a positive relationship was found between the sub-dimensions of organizational citizenship behavior, virtue, and gentlemen and job satisfaction. Besides, a negative and significant relationship was found between the sub-dimensions of organizational cynicism, cognitive cynicism, affective cynicism and job satisfaction. There were also significant findings in the gender group differences of all variables in the research model.