Derleme sözlüğü'nde Mersin ve Hatay illerine ait kelimeler
- Tez No: 240105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEVLÜT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde Anadolu ağızları içinde yeterince çalışılmamış Hatay ve Mersin ağızlarının ses bilgisel özelliklerini araştırılmıştır. Bu araştırma için ağız çalışmalarının en önemli kaynaklarından olan Derleme Sözlüğünden faydalanılmıştır. Hatay ve Mersin kelimeleri sesbilgisel olarak karşılaştırıldığında iki ilin ağızları arasından farklılıkların ve benzerliklerin olduğu ortaya çıkar. Türkiye Türkçesinde ünlü uyumlarına uymayan birçok kelime Hatay ve Mersin kelimelerinde uyuma uyar hale gelmiştir. Genellikle Mersin ağzında önseste ünlü türemesinin yaygın olduğu gözlemlenir. Hatay ve Mersin ağızlarında yer değiştirme olayının varlığı dikkati çeker. Her iki ilde de ünlü düşmesi seyrek olarak görülür. Ünsüz ikizleşmesi genellikle Hatay kelimelerinde meydana gelir. Mersin ağzını diğer ağızlardan ayıran en büyük özellik +rAk ekinin varlığıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hatay and Mersin dialectical data in Derleme Dictionary are examined. Derleme Dictionary, one of the most important resources of dialectical studies in Turkey, is used for this study. The words belonging to Hatay and Mersin are compared in terms of phonological properties. It is observed that there are differences and similarities between these two provinces? dialects. Many words that don?t obey Turkish vowel harmony in Modern Standard Turkish, do so in Hatay and Mersin dialectical words. Generally, it is observed that prosthesis is common in Mersin dialect. Metathesis in Hatay and Mersin is very common. Vowel deletion is rarely observed in both provinces. Consonant gemin ation generally occurs in Hatay dialectical words. The main difference that makes Mersin dialect different from other dialects is the existence of the derivational suffix +rAk.