Elektronik tedarik zinciri yönetiminde zeki ajanların rolü
Role of intelligent agents in electronic supply chain management
- Tez No: 240247
- Danışmanlar: DR. H. KEMAL İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, tedarikçiler, üreticiler, ambarlar, dağıtım merkezleri ve perakendeciler üzerinde oluşan bütünleşmiş ve işbirlikçi bir ağdaki malzeme, bilgi ve para akışlarının yönetimidir. Bu akışların işletmeler arasında ve kendi içerisindeki hızlı ve esnek koordinasyonu, tedarik zinciri yönetiminin daha etkin olmasını sağlamaktadır.Küreselleşme ile birlikte, mal ve hizmetler müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlanmakta ve müşteriye ulaştırılmaktadır. Bununla birlikte, artan teknolojik ilerlemeler sonucunda tek bir firmanın baş edemeyeceği birden fazla ana yetkinlik alanı ortaya çıkmıştır. Bu durum işletmelerin tedarik, üretim, dağıtım ve satış konusunda dış kaynak kullanımını arttırmış ve tedarik zinciri yönetiminde oluşan işletmeler arasındaki belirsiz, karmaşık ve hassas bağlantıların yönetilmesini gerektirmiştir.Bu karmaşıklık ve müşteriden kaynaklanan belirsiz talep sorunlarını çözmek için işletmelerin organizasyon ve paylaşıma dayalı çalışma mekanizmalarını yeniden şekillendirmeleri gerekmektedir. Bu noktada otonom olma, öğrenebilme, proaktif ve çevresine uyum gösterebilme özellikleri ile işletmeler arası bilgi ve malzeme akışını koordine eden, gerçek zamanlı operasyonel kararlar alınmasını sağlayan ve her birinin tedarik zincirinde farklı rolleri olan zeki ajanların oluşturduğu ajan temelli sistemler karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management is the management of material, information and money flows of an integrated and collaborative network that includes suppliers, manufacturers, warehouses, distribution centers and retailers. Fast and flexible coordination of these flows among different companies ensures efficiency in the supply chain management.In an era of globalization, products and services are designed and delivered around specific customer requirements. Additionally, technological improvements create many core competences in supplying many products, which would be hard for a firm to cope with. This situation leads some services such as procurement, manufacturing, distribution and sales to be outsourced which increase uncertainty, complex and delicate business relationships that must be managed.To address this complexity and unstable customer demand, businesses explore new forms of organization and collaboration mechanisms to work together with their suppliers and customers. At this point, we face with multi-agent based systems which compose of intelligent agents with autonomy, learning, adaptability and proactive traits. These systems have different functions in the supply chain, such as coordination of information and material flows, providing necessary infrastructure for managers to make good decisions.