İlköğretim II. kademe sosyal bilgiler öğretmenlerinin yapılandırmacı düşünme stillerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
To be analysed of social science teacher's constructivist thinking style at primary school and second degree by several variables
- Tez No: 240257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda sosyal bilgilerde öğrenme üzerindeki çalışmaların pek çoğunun odak noktası aktif öğrenme üzerinde toplanmaktadır. Buna dayalı yaklaşımlar da oldukça popüler olarak yer almaktadır. Bu yaklaşımlardan birisi de Oluşturmacı constructivist) öğrenme yaklaşımıdır. Bir öğrenme teorisi olan constructivismde bilgi, öğrenciler tarafından doğal çevre, sosyo-kültürel içerik ve ön bilgi ile ilişkilendirme sonucu oluşturulur. Bu teoride uyum, uyma ve dengesizlik gibi ön bilgi yapıları yeni fikirlere ve yaşantılara hem rehberlik eder hem de seçer ve bunlar sürekli bir dönüşüm ile devam eder.Öğrenmede öğretmenlerin üzerine çok önemli roller düşmektedir. Bu roller dikkate alınarak oluşturulan eğitim faaliyetleri daha verimli olabilir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin genel olarak düşünce stillerinin ne olduğu, hangi düşünce stillerini ne düzeyde kullandıklarına dair çalışmalara rastlanmaması, araştırmanın literatüre katkısı açısından önemini artırmaktadır.Bu araştırmada Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Yapılandırmacı Düşünme Envanteri alt boyutları arasında ?duygusal başa çıkma? alt boyutu ile ?bireysel batıl inanç?, ?kesin düşünme? ve ?olağanüstü şeylere inanma? alt boyutları arasında; ?Davranışsal Başa Çıkma? alt boyutu ile, ?doğal iyimserlik ? alt boyutu arasında; ?Bireysel Batıl İnanç? alt boyutu ile ?duygusal başa çıkma?, ?kesin düşünme?, ?olağanüstü şeylere inanma? ve ?savunmada olma? alt boyutları arasında; ?kesin düşünme? alt boyutu ile ?olağanüstü şeylere inanma? ve ?savunmada olma? alt boyutları arasında yüksek düzeyde anlamlı pozitif bir ilişkiye rastlanmıştır. Aralarında anlamlı pozitif ilişki bulunan bu alt boyutların birlikte değişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu alt boyutlardan birinin artması/azalması diğerinin de artmasına/azalmasına neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years most of studies in social sciences focus on the active learning. There are popular approaches based on this idea. One of the approaches is contructivist approach. Students construct the knowledge by establishing relationship with natural environment, socia cultural content and background knowledge in contructivisim which is learning theory . In this theory background structures such as adaptation, adjustment and instability both guide and select the new ideas and they gon on recycling.Teachers have important roles in learning. If these roles are taken into consideration, education activities can be more productive. There aren?t any studies about what the social science teachers? ideas types are, which ideas types and which level are used. Thus, this is very important for literature.In investigating these social information Constructivist teachers to consider the size of inventory between the“emotional cope”with lower size“individual superstitious beliefs”,“final thought”, and“extraordinary thing to believe in”sub-dimensions between the“behavioral cope”with lower size“natural optimism”sub-dimensions between“superstitious individual”sub-dimensions and ?emotional cope?,“ final thought ”,“ believe in something extraordinary”and“being on the defensive”sub-dimensions between the“final thought”the size and“believe in something extraordinary”and“being on the defensive”sub-dimensions between the high level of meaningful, positive relationships were found. Significant positive relationship between this sub dimensions seems to show the change.It was seen that one of this sub-dimensions lead to an increase or decrease of one another's increase or decrease.