'Bir Lider Yetişiyor' eğitim programının 10. sınıf öğrencilerinin problem çözme becrileri üzerine etkisi
The effect of the program ?A Leader is Growing Up' on the 10th grade students' problem-solving skills
- Tez No: 240258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı ?Bir Lider Yetişiyor? eğitim programının öğrencilerin liderlik davranışlarına ve problem çözme becerilerine etkisini incelemektir.Temel liderlik becerileri, kendini tanıma, iletişim, sosyal bilinç, problem çözme ve takım çalışması olmak üzere altı temel bölümden oluşan ?Bir Lider Yetişiyor? eğitim programı 5 gün boyunca, 20 ders saati süre ile araştırmacı tarafından uygulanmıştır.Çalışmada deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu 2008?2009 eğitim öğretim yılında Özel Tudem Turizm Otelcilik Lisesi 10.sınıfına devam eden 24 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir.Araştırmada, bağımlı ve bağımsız örneklem t testi parametrik istatistiksel analizler kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0,05 kabul edilmiştir.Yapılan analizler sonucunda ?bir lider yetişiyor? eğitim programına katılan öğrencilerde, katılmayanlara göre, problem çözme becerileri açısından anlamlı farklar bulunmuşturAraştırma sonuçları, liderlik eğitim programlarıyla öğrencilerin liderlik becerilerinden biri olan problem çözme yeteneğinin geliştirilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect ?A leader is growing up“ training program, on the students? leadership skills and problem solving behavior.Basic leadership skills, self-knowledge, communication, social awareness, problem solving and team work under the basic section of ?A leader is growing up”is a training program, 5 days, 20 lessons for a period of time has been applied by researchers.Experimental research is used in the study model. The working group in the 2008-2009 school year special education classes continue to tenth at Tudem Tourism Hotel Management School was held with 24 students.In this research, paired and independent samples t test for parametric statistical analysis used and significance level of 0,05 was adopted.As a result of analysis, the significant differences were found in problem-solving skills, the students who participating in ?A leader is growing up" educational programs, in terms of, by not participating.Research results, the leadership skills of students with leadership training program which is one of the development of problem-solving skills can be put.