Sanal örgütlerde bilgi paylaşımı ve insan kaynakları yönetimi etkileşimi üzerine bir araştırma
An examination of the interaction between knowledge sharing and human resources management in virtual organizations
- Tez No: 240410
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bilgi toplumuna geçiş ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinin yoğun kullanımı örgütlerde sanallaşma sürecini başlatmıştır. Sanal örgüt olarak adlandırılan yeni ve dinamik yapıda coğrafi dağınıklık, kişiselleştirilmiş uygulamalar, bilgi ve iletişim teknolojilerine dayanma, fiziksel olarak uzakta çalışanların yer alması gibi geleneksel örgütten oldukça farklı özellikler görülmektedir. Bununla birlikte, temelde iletişimi içeren bilgi paylaşımı olgusunun sanal örgütlerde nasıl gerçekleştiği ilgi çekici bir konu olmaktadır. Ayrıca sanal örgütlerde insan kaynakları yönetimi, dinamik yapısı ve doğrudan insanla ilişkili olması açısından bilgi paylaşımına katkı sağlayabilecek bir süreç olarak görülmektedir.Bu çalışmanın amacı, sanal örgütlerde bilgi paylaşımı ve insan kaynakları yönetimi etkileşimini araştırmaktır. Bu amaçla, birinci bölümde sanal örgütün kavramsal çerçevesi, ikinci bölümde sanal örgütlerde bilgi paylaşımı, üçüncü bölümde sanal örgütlerde İKY ve bilgi paylaşımı ile ilişkisi literatür taraması yoluyla açıklanmaktadır. Çalışmanın son bölümü, sanal örgütlerde bilgi paylaşımı-İKY etkileşimine ilişkin bir araştırmayı içermektedir. Kalite ve danışmanlık şirketinin sanal çalışanlarına uygulanan ankette bilgi paylaşımı ve İKY işlevleri ile ilgili tutumları ölçmeye yönelik sorulara yer verilmiş ve 5`li Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Bununla birlikte, bilgi paylaşımı-İKY etkileşimi ile ilgili olarak düzenlenen soru formunda 6 adet açık uçlu soru yöneltilerek, görüşme ve e-mail aracılığıyla ilgili yöneticilerden bilgi alınmıştır. Araştırma sonucuna göre, sanal örgütlerde İKY bilgi paylaşımına olumlu katkıda bulunmaktadır ve ikisi arasında olumlu bir etkileşim söz konusudur. Bu doğrultuda, sanal örgüt yöneticilerine bilgi paylaşımı-İKY etkileşimine yönelik öneriler ile birlikte ileride bu konuda yapılacak araştırmalarla ilgili öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the transition to knowledge society insentive usage of knowledge and communication technologies leads to virtuality process in organizations. New and dynamic structure expressed as virtual organization has displayed the characteristics differ from traditional organizations, such as geographical distribution, personalized applications, based on knowledge and communication technologies, employees operating remotely from each other. Besides this, how knowledge sharing fact- basically including communication- takes place in virtual organization is an interesting subject. Also human resources management in virtual organizations seen as a process contributed to knowledge sharing in terms of HRM`s structure of being dynamic and directly related to human.The aim of this study is to examine the interaction of the knowledge sharing and human resources management in virtual organizations. With this aim, in the first chapter the conceptual framework of the virtual organization, in the second chapter knowledge sharing in virtual organization, in the third chapter HRM in virtual organization and the relationship with knowledge sharing are explained through the literature review. The last chapter of the study includes the research about the interaction of knowledge sharing and HRM in the virtual organization. The survey questions measuring the attitudes related to knowledge sharing and HRM functions take place in the survey that is applicated to the virtual employees of quality and consultancy firm. In the survey Likert Scale is used. In addition to this, the information is collected from concerned managers with directing 6 open-ended questions through e-mail and interview according to the questionary form prepared for the interaction of knowledge sharing and HRM. The results of the study are the HRM in virtual organization has a positive contribution over knowledge sharing and positive interaction takes place in both of them. Accordingly, proposals are made to managers for the interaction of knowledge sharing- HRM and to researchers for their future studies.