Bankacılık sektöründe birleşmelerin rekabete etkisi ve uygulamaların incelenmesi
The effect of mergers in banking sector on competitiveness and analysis of applications
  1. Tez No: 240439
  2. Yazar: AYBERK AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Rekabetin yoğun olarak hissedildiği bankacılık sektöründe bankaların ayakta kalabilmeleri ve rekabet güçlerinin etkinliğini sağlayabilmeleri oldukça zordur. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için benimsedikleri stratejiler sayesinde kendilerine yöne tayin etmekte varlığını sürdürmek için çaba göstermektedirler.Bankacılık sektöründe son zamanlarda yaşanan yoğun rekabet bankaların rekabet güçlerini artırmaya yönelik yeni stratejileri de beraberinde getirmiştir. Bankaların birleşmelerinin rekabet gücünü etkilemekte, yoğun rekabette var olabilmeleri için gerekli stratejiler araştırılmıştır. Bunun içinde uygulama boyutu iki bölüm halinde sunulmuştur. Çalışmada bankanın finansal yapıları özellikle uygulama bölümünün ilk aşamasında incelenmiş ve sonuçları ortaya konmuştur. Birleşme öncesi sonrası finansal yapıları analiz edilen bankaların birleşme sonrası rekabet gücü etkinliği ele alınmıştır. Finansal yapının banka birleşmelerinde rekabet gücü etkinliğini ölçmede yeterli olmayacağı kanısından yola çıkılarak finansal olmayan bir takım göstergelere değinilerek anket hazırlanmıştır.Banka birleşmelerinin rekabet gücüne etkinsin ölçülmesinde yönetici algıları oldukça önemlidir. Bu önemi vurgulamak amacıyla anket çalışması düzenlenmiş ve uygulanmıştır. İki uygulamadan yola çıkılarak; `banka birleşmelerinin rekabet gücüne etkisi vardır' hipotezi desteklenmiş, banka birleşmelerinin rekabet gücüne etkinliğine etkileri araştırılmıştır.Her iki yöntemle elde edilen veriler değerlendirildiğinde; finansal sonuçlar açısından, gelir gider yapısı ile aktif yapısının diğer yapılara göre daha olumlu yansıdığı, anket çalışmasında ise sermaye yapısının ve aktif yapısında olumlu gelişmeler yaşanacağı ortaya konmuştur. Yönetici algıları açısından da sadece finansal göstergelerde değil; rekabet, sinerji ve pazar payı gibi faktörlerde de bir takım olumlu gelişmelerin yaşandığı yada yaşanabileceği katılımcılar tarafından ortaya konmuştur. Sonuç olarak her iki yöntemle ortaya konan araştırma verileri yukarıda belirtilen nedenlerle olumlu etkiler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
In the banking sector, where intense competition is experienced, it is hard for the banks to survive and sustain the efficiency of their competitiveness. They struggle to survive through different strategies they adopt and the directions they prefer.The intense competition recently observed in the banking sector introduced novel strategies aiming at improving their competitive strength. The effect of bank mergers on competitive strength and the necessary strategies for sustaining their existence have been investigated. Thus the application has been presented in two sections. In the first section, the financial structure of the bank has been investigated and the results have been presented. The competitive strength efficiency of the banks was evaluated after the analysis of their financial structure before and after merger. A questionnaire based on some non-financial indicators was prepared with the assumption that financial structure alone would not be sufficient to measure the efficiency of competitive strength.Administrators? perceptions are very important in measuring the effect of bank mergers on competitive strength. A questionnaire was prepared and applied in order to emphasize this important issue. The hypothesis ?bank mergers effect competitive strength? was supported by two applications and the effects of bank mergers on competitive strength was studied.When the results of the data acquired using both methods were evaluated; in view of financial results: income and expense and assets structure are more positive compared to other structures, as for the questionnaire: capital structure and assets structure signal improvements. The perception of the administrators shows the expectancy of developments in not only financial indicators but competition, synergy, and market share, as well. Consequently, the results of both methods provided positive results due to above mentioned factors.