Gelişen teknoloji ile birlikte değişen sanatçı-alıcı buluşması
Artist-art viewer meeting which changes with developing technology
- Tez No: 240485
- Danışmanlar: PROF. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmada her geçen gün gündelik hayatı ve toplum yaşamını değiştirerek yeni bir forma sokan teknolojinin sanat üzerindeki etkilerine kısaca değinilmiştir. Günümüz sanatının en son eğilimi olan, sanal galerilere ya da ?e-galeriler? diye adlandırılan, internet üzerinden sanat eserlerinin sergilenmesini sağlayan sanal galeriler ile geleneksel sanat galerileri arasındaki farklar tartışılmıştır. Ayrıca araştırmada sanat sunucusu, sanat alıcısı ve sanat galerisi sahipleri üzerinde yapılan anket ve sonuçlarına yer verilmiş olup, Türkiye'nin önde gelen bazı sanatçılarının bu konu hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir.Araştırmada rasgele seçim modeli ile seçilmiş olan, Antalya, İstanbul, Denizli, Kütahya, Erzurum, Burdur illerinde 825 kişi üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde frekans ve yüzdeler kullanılmıştır. Çalışmada seçilen sorular sadece konu üzerine odaklanma hedefi taşımakta olup, sosyal bilimlerde anket hazırlama teknikleri ve bilginin korunması prensipleri çerçevesinde anket hazırlanmıştır. görüşme içeriklerinin ve sorulan soruların amaç ve hedeflerine kısaca değinilen çalışmada, görüşme sonuçlarının da yorumlarına yer verilmiş, görüşme metinlerinin birer kopyası eklerde verilerek, ileriki çalışmalara kaynak olması hedeflenmiştir.Gerek çalışma sonuçları, gerekse günümüzde yaşanan gelişmeler, teknoloji devrinin sanatı da sanal bir devrime sokmakta olduğunu ve geleceğin sanat ortamları olarak sanal ortamların, bienallerin, trienallerin, sergi salonlarının yerlerini aldığı, sanatın kısmen ticarileşmeye başladığı, kısmen de özgürleştiği ve daha fazla sanat alıcısına ulaşabilme yeteneği kazandığı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of technology which changes our daily life and social life and forms day by day on art are shortly described, and difference between the last trend of art in today, artifical galeries or ?e-galleries?, which is a kind of exhibition prodecure in internet and common art galleries are discussed, with using these, a survey on gallery owners and art viewers is performed, and finally some ideas of artists of Turkey are included.Within the research, survey was performed on about 900 students in six cities of Turkey, Erzurum, İstanbul, Antalya, Burdur, Kütahya and Denizli, which were chosen by random spin method, collected data was analysised with factor analysis, and it is aimed to find out factors related to topic. According to finding results it was seen that while this increasing trend fades common and traditional art gallery cultures, meeting of art and art viewers is transferred to an artifical area. It was reported from data gathered from artists and survey that this change procedure is perceived negatively, later, collected data was analysised in detail and it may be used in further researches. Survey questionairre in aimed to focus on aimed sample, and questions were prepared according to principles of question preparing in social sciences. In research, interview includings and questions were analysised, interview results were discussed, and it may be used in future researches in this area.Both research findings and facts of real world shows that technology carries art to in an artifical area and bienalles, triennales, art galleries etc. Gives their place to internet galleries, art becomes a kind of trade good, on the other hand, this technology also gives more opportunity to reach more people.