Türkiye'de tarım sektöründe çalışan kadın işgücü: Malatya örneği
The woman?s working power in agricultural sector in Turkey: Example Malatya
- Tez No: 240508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de tarım sektöründe çalışan tarım işçisi kadınların sosyal ve ekonomik yapılarının incelenmesi ve sorunlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, ilk olarak dünyada ve Türkiye'de kadının ekonomik ve sosyal hayattaki yeri, kadın tarım işçilerinin hukuki ve sosyal durumları incelenmiştir. Türkiye'de tarım sektörünün önemi ve Türkiye'de tarım sektöründe çalışan kadının tarımsal üretimdeki rolü, ülke kalkınmasındaki önemi, tarım işçilerinin ailelerinin yaşam koşulları ve kadının aile içindeki durumu incelenmiştir.Malatya ilinde tarım sektöründe ücretli çalışan mevsimlik tarım kadın işçileri, günlük(geçici) kadın işçiler ve ?ücretsiz aile işçisi? yani kendi toprağında çalışan kadın işçilerine anket uygulaması yapılmıştır. Tarım işçisi kadınların mevcut olan sorunlarının çözülmesi kendileri ve aileleri açısından önem taşımaktadır. Araştırma sonucunda kadınların eğitim, ücret yapısı, çalışma ve yaşam koşullarında önemli sorunlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the examination of the social and economic constitution of the woman laborers who work in the agricultural area in Turkey and putting forward their problems are aimed. With this aim, first of all, woman?s position in economic and social life, agricultural woman laborers? legal and social situation are examined in the world and in Turkey. The importance of agriculture sector in Turkey and the role in agricultural production of woman who work in agriculture sector in Turkey, the importance in the development of the country, the life conditions of the families of the agricultural laborers and the position of the woman in family are examined.In Malatya, a public survey is done to the seasonal agricultural woman laborers who work salaried in the agriculture sector, to the daily (temporary) woman laborers and to ?free-salaried family laborers?, that is, the woman laborers who work on their own land. The solution of the agricultural woman laborers? existing problems carries importance for themselves and for their families. In the result of the research, important problems are appeared in education, salary constitution, working and life conditions of the women.