Kamu sektöründe çalışan kadın işgücü profili üzerine bir alan çalışması
An area study about labor force profile of women in public sector
- Tez No: 257800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kadınların toplam nüfus içindeki oranları ölçüsünde istihdama katılamadıkları gibi istihdam içerisinde yer aldıklarında da yedek işgücü ve ikinci sınıf çalışan muamelesi görmekte oldukları birçok çalışmaya konu olmuştur.Kadınlar açısından değerlendirildiğinde, Türkiye'de kamu sektörü tarım dışı istihdam içinde çok önemli bir paya sahiptir. Yapılan bazı çalışmalarda kadınlar için kamu sektöründe çalışmanın tercih edilen bir durum olduğu görülmektedir.Türkiye'de kamu sektöründe çalışan kadın işgücünün profilini ortaya koymak ve kamu sektöründe çalışan kadınların çalışma hayatına, aile ve iş yaşantısına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik olarak yapılan bu çalışmada kamu sektöründe çeşitli kademelerde çalışan toplam 523 kadına anket uygulanmıştır. Uygulanan anket daha sonra ?SPSS 15.0? versiyonu istatistiksel paket programı kullanılarak değerlendirilmiş ve çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.Araştırma sonucunda, kamu sektöründe çalışan kadınların çoğunlukla evli oldukları, üst düzey pozisyonlara atanma konusunda ayrımcılığa uğradıkları, çalışma yaşamından memnun oldukları ve evlilerin özellikle aile içi finansal kararlara katıldıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been subject to many researches that, women can?t take part in employment as much as their ratio in total population, and even when they do take part, they are treated as substitutional labor force and second rate employees.Public employment has a very important share in non-agricultural employment when interpreted in terms of women in Turkey. In some studies, it is revealed that women prefer being employed in public sectorIn this study, which is done to put forth the labor force profile of public employee women and reveal their opinions about both business life and also family and business life together, 523 women working in various levels of public services filled questionnaires. Later, these questionnaires were evaluated by using statistical package program ?SPSS 15.0? and several results were obtained.At the end of the research, it is discovered that most of the public employee women are married, they experience discrimination about getting assigned to high level positions, they are pleased with business life and married women take part in especially decisions about financial family matters