Türk Kurtuluş Savaşı'nda iç ve dış mücadele
Domestic and foreign struggle during the Turkish Independence War
- Tez No: 240515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'daki Rönesans akımından uzak kalması sonucunda gelişen bilim ve teknolojiden faydalanmamış olması ve Avrupa'nın gerisinde kalması, Avrupa ülkelerine tanınan kapitülasyonlarla halk fakirleşmiş, azınlıklar ülkeye hakim olmuştu. 19. yy. sonlarında başlayan milliyetçilik akımının etkisiyle imparatorluk sınırları içindeki milletlerin kendi ülkelerini kurma girişimleri; ordunun yorgun düşmesi ve pek çok askerin cepheden kaçmasına neden olmuştur. Aynı zamanda ülke içerisinde çeteler, ağalar, şeyhler türemiş, ülke gayrı sömürge hale gelmiştir. Ülkede tamamen bir İngiliz hayranlığı başlamış, İngiliz desteği ile birçok zararlı cemiyet kurulmuş ve Mustafa Kemal'e karşı ayaklanmaya, karışıklık çıkarılmaya çalışılmışsa da başarılı olunamamıştır.Mondoros Ateşkes Antlaşması ile Milli Mücadele başlamıştır. Ülkenin bağımsızlığı tehlikeye girmiştir ve ülke batılı ülkeler tarafından paylaşılmaya başlanmıştır. Mustafa Kemal'in ülkeyi kurtarma, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak uğruna Anadolu'da başlattığı mücadeleyi engellemeye yönelik olarak İngiliz hükümeti, Padişah ve Damat Ferit hükümetinin desteklediği isyanlar ve irticai olaylar baş göstermiştir.Sonuç olarak; Mustafa Kemal Atatürk bağımsız bir devlet kurmak yolunda başlattığı ulusal hareketle ileride değinilecek isyanlarla uğraşmak zorunda kalmış fakat üstün yetenek ve zekâsı ile bunları bastırarak, Lozan Barış Antlaşması'yla da büyük bir zafer kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being unable to benefit from the science and technology resulting from the Renaissance movement (the Rebirth flow) in Europe caused Ottoman Empire to fall behind Europe. The community became poor and the minorities dominated the country with the capitulations given to the European Countries. The attempts of the nations? inhabiting in the borders of the empire to found their own counties with the effects of the nationalist currencies starting in the late 19th century caused the army to become tired and to run away of the many soldiers from the front. At the same time it caused occurring of the mobs, aghast, sheikhs in the empire the country became as a colony. A complete English admiration started in the country. With the help of English many destructive minority communities were established and they tried to revolt against Mustafa Kemal start big chaos in the country but fortunately they could not achieve their goals.National Struggle started with Mondoros cease-fire agreement. Nation?s Independence run in a risk and the country was started to have been shared by the Western Countries. The revolts and reactions which were supported by English, Padishah, and Damat Ferit Government occurred to prevent Mustafa Kemal?s struggle for founding the Complete Independent Turkish Republic in Anatolia.As a result, National Movement started by Mustafa Kemal Ataturk on his way to found an Independent State had to fight against the revolts which will be dealt with later. But with genius and intelligence he surpassed those revolts and gained a big victory with Treaty of Lausanne (Lozan Antlaşması).