Bir kamu kurumundaki orta düzey yöneticilerin kuantum liderlik davranışlarını gerçekleştirme düzeyleri
The level of mid-level managers' fullfillment of quantum leadership behaviours within in one state institution
- Tez No: 240718
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yeni dünya düzeninin bilimsel paradigması olan Kuantum Liderlik, kuantum fiziğinin 1. parça dalgacık ikilemine, 2. belirsizlik ve olasılıklara, 3.enerjinin kesikliğine, 4. kuvvetin belli bir yere kadar uygulanmasına ilişkin dört varsayımının genelde Hava gücü yönetimi, detayda filo yönetimi, yöneticiliği alanında açımlanmasıdır.Bu araştırmada, Türk Hava Kuvvetleri K.lığında görev yapan muharip jet filo komutanlarının (Hava Gücü Yöneticileri olarak) kuantum liderlik davranışlarını gerçekleştirme düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöneticilerin kuantum liderlik davranışlarını, kendilerine göre gerçekleştirme düzeylerinin, uçuş/kıt'a tecrübesi ve eğitim düzeyine göre bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantum Leadership, the scientific paradigm of the new world order is the analysis of the four assumptions of the Quantum Physics; 1. wave?particle duality 2. uncertainty and probability 3. Discontinuity of energy 4. the application of force to a certain degree on air power in detail.The purpose of the study is to determine the level of combat jet squadron commanders? (as the air force managers) fulfillment of quantum leadership behaviors within Turkish Air Force. Moreover, the differentiation level of the tendency of the air force managers in displaying those behaviors according to their field/flight service experience and level of education, and their own evaluation to what level they fulfill the quantum leadership behaviors are investigated. The study has been conducted in descriptive model.