Ali Şir Nevayi'ye ait bir devavin nüshası incelemesi (metin- gramer- sözlük)
Study of a dev?vìn copy of 'Ali Şir Nev?yì (text- grammar- dictionary)
  1. Tez No: 240753
  2. Yazar: NAHİDE KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. METİN KARAÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  6. Anahtar Kelimeler: `Alí Şir Nev?yí, Çağatay Türkçesi, Nev?yí'nin Türkçe Divanları, Dev?vín Nüshası, `Alí Şir Nev?yí, Chagatal Turkish, Nev?yí?s Divans in Turkish, Dev?vín Copy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Alí Şir Nev?yí, Türk dünyasının en büyük şairlerinden biridir. Doğu Türk yazı dilinin ve edebiyatının gelişmesi ve edebi dil olmasında Nev?yí'nin eserlerinin payı büyüktür. Bunlar arasında manzum eserlerinin ve dolayısıyla Divanlarının ayrı bir yeri vardır. Gerek batı gerek doğu Türk dünyasında 20. yüzyıla kadar pek çok şairi etkilemiştir.Nev?yí'nin dört divanının toplandığı nüshalar Dev?vín Nüshası adını taşır. Bu nüsha Agâh Sırrı Levend'in dediği gibi müstakil Nev?dirü'ş-şeb?b nüshası olmayıp hayatının dönemlerini anlatan dört Türkçe divanından ve herhangi bir divanda yer almayan müstakil gazellerden oluşmaktadır.Bu çalışmada Dev?vín Nüshası incelenerek, divanlarda yer almayan müstakil gazeller tespit edilip okunmuş, nüsha üzerinden Çağatay yazı dili göz önüne alınarak dil bilgisi ve sözlük çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ali Şir Nev?yí is one of the great poets of Turkish world. His works are important to the development of Eastern Turkish written language and literature. Among his works, his poems, and so his Divans have spedal place. He has affected a lot of poets both in western and eastern Turkish world until 20th century. This is the reason why his Divans are so important.Copies gathered four divans of Nev?yí is named Dev?vín Copy. This copy is orgihated foru turkish divans in which he tells periods of his life and particular ghazels not found any divans of him. İt is not a particular Nev?dirü?ş-şeb?b copy as A. Sırrı Levend said.İn this study Dev?vín Copy was investigated, particular ghazels which aren?t in the divans were established and read. Grammar and dictionary study have been done on this copy considering Chagatal writing language.