Türkiye'deki konservatuvarların ilköğretim müfredatlarına uygun temel eğitim viyola başlangıç metodu önerisi
The beginner's viola method suggestion for the conservatory primary school curriculum
  1. Tez No: 241015
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÖNER DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHRA MANSUROVA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki günümüz konservatuarlarının viyola eğitiminde kullandıkları mevcut temel eğitim başlangıç metotları ve bu metotların kullanılması ile eğitimde karşılaşılan zorluklar incelenmiştir. Bu başlangıç metotlarının viyola eğitiminde kullanılan yararlı bölümleri toplanarak bir derleme oluşturulmuş, böylece viyola eğitiminde karşılaşılan kaynak sıkıntısı giderilmeye çalışılmış ve ilköğretim 1. sınıfta viyola eğitimine başlayan öğrencilere yol göstermesi amaçlanmıştır.İlköğretimin kesintisiz 8 yıla çıkarılmasının ardından bazı konservatuarlarda enstrüman eğitimine 1. sınıftan itibaren başlanmaktadır. 7 yaşında, okuma-yazmayı bilmeyen, daha hiçbir notayı tanımayan öğrenciler enstrüman eğitimine başladıklarında onların seviyesine uygun bir metot seçiminde de ciddi sıkıntılar oluşmaktadır. Hem kaynakların azlığı hem de seviyeye uygun metot seçimi eğitimde zorluklar yaratmaktadır. Bu inceleme Türkiye'deki konservatuarlarda 1. sınıftan başlayan öğrencilere ve viyola eğitimcilerine oluşan kaynak sıkıntısını gidermekte ve değişik metotlarda bulunan çeşitli etüt ve eşlikli parçaları tek bir metotta toplayarak oluşan sıkıntıların giderilmesine olanak sağlayacaktır.Araştırmanın sonucunda günümüz konservatuarlarında enstrüman eğitiminde kullanılan mevcut başlangıç metotları ve diğer metotlar bu zamanın müzik ortamına iyi bir kaynak oluşturmaktadır. Böylece bu araştırma günümüz viyola öğrencilerine ve eğitimcilerine yol gösterici olarak yardımcı olması amaçlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Etüt, Konservatuvar, Metot, Müfredat, Viyola
Özet (Çeviri)
In this study I checked up on the conservatories? primary school curriculum and researched the learnning difficulties for the conservatory students in primary part and I also tried to analysized all the method books for the viola for the beginner students. At the end, I decided to make a new small booklet chosing all the adventages in them.I aimed to guide all the beginner pupils in the conservatories. Because;after the primary schools had become eight years, some of the conservatories began to accept students from the first class when they were at the age of seven. They didn?t know how to read and write. They didn?t know the notes in music.I think this study will be an initiator for theese type of students and will also decrease their problems.Key Words : , Conservatory, Curriculum, Etüt, Method, Viola