Sağlık kuruluşlarında örgüt kültürünün örgütsel bağlılığa etkisi: Bir uygulama çalışması
The effect of organization culture to the organization commitment in health institutes: An application study
  1. Tez No: 241061
  2. Yazar: BAHAR PALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde küreselleşmenin hızla gelişmesi ile birlikte, örgütler arasındaki rekabet artmış ve örgütler bu hızla gelişen ve değişen çevrede ayakta kalabilmek için, değişime ayak uydurabilmenin çabası içinde olmuşlardır. Bunların beraberinde klasik yönetim yaklaşımları yerine, örgütün temel unsurunun insan olduğu yönetim yaklaşımları önem kazanmıştır. Örgütsel hedefler doğrultusunda insan unsurunun etkili ve verimli bir biçimde kullanılması için, günümüz yöneticilerinin teknolojiye yaptıkları yatırımlar kadar insana da yatırım yapmaları gerekmektedir.Bu araştırmanın temel amacı, merkezinde insan olan sağlık sektöründeki personelin sosyo-demografik ve çalışma yaşamına ait özelliklerinin, iş ve işyerlerine ilişkin düşünce ve davranışlarındaki etkisini belirlemek ve örgüt kültürüne ilişkin değerlendirmelerinden yola çıkarak örgütsel bağlılıklarını açıklamaya çalışmaktır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde örgüt kültürü kavramı incelenmiş, bu çerçevede öncelikle örgüt ve kültür kavramları ile ilgili bilgi verilmiş, daha sonra örgüt kültürü kavramı ve gelişimi, örgüt kültürünün unsurları ve son olarak da örgüt kültürünü açıklamada kullanılan modeller ele alınmıştır.İkinci bölümde ise, örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel bağlılığın sınıflandırılması, örgütsel bağlılık ile ilgili yaklaşımlar ve örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler açıklanmıştır.Çalışmanın son bölümünde, ilk iki bölümde ele alınan konulara dayanılarak Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Edirne Selimiye Devlet Hastanesi çalışanlarına uygulanan anketin sonuçları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, by the fastly development of globalization, the competition between organizations has increased and organizations struggled to keep up with the change in the time of fastly developing and changing environment. Along with these, instead of classic management approach the management approach came into prominence whose primary factor is human being. To use the human factor efficiently towards organizational goals investments must be done on human beings as much as it is done to technology by executives.The main purpose of this survey is to determine the effect of the properties of workplace and the socio-demographic properties of health employee in health sector whose center consists of human beings and to determine the loyalty of employees to their organization based on the opinions to their work or workplace and effects of behaviours to organizational culture. For this purpose, at the first section of survey, organization culture concept was examined. At this context first informations about organization and culture, then consept, development and components of organization culture were given and finally the models which are used to determine organization culture were discussed.The second section, concept of organizational loyalty, classification of organizational loyalty, approach methods relevant to organizational loyalty and factors which affect organizatonal loyalty were explained.At the end of the survey, the result of overall survey, which was executed by Trakya University Health Research and Implementation and Edirne Selimiye Government Hospital employees was analysed based on the writtens in first two sections.