Değişen kamu güvenliği anlayışı: Özel güvenlik hizmeti sunan ve satın alanlar arasındaki memnuniyet ilişkisi
The changing public security understanding: Satisfaction relationship between private security service providers and purchasers
- Tez No: 241068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnsanoğlu var olduğundan beri güvenli yaşamayı ve kendini güvende hissetmeyi vazgeçilmez bir ihtiyaç olarak görmüştür. Güvenlik ihtiyacının önemi, insanlığın hiç bir evresinde azalmamış, aksine artarak devam etmiştir. Tarih boyunca kurulan tüm devletler de varlıklarını devam ettirebilmek, halkının huzur ve düzenini sağlamak için güvenlik örgütlenmelerine özel önem vermişlerdir.Son dönemde kamu düzeninin ve güvenliğinin sağlanmasında kolluk kuvvetlerinin yanında, özel yasayla kurulan yardımcı güvenlik teşkilatlarının da önemli roller üstlendiği görülmektedir. Bu noktada özel güvenlik; kamu güvenliğini tamamlayıcı nitelikte olup, genel olarak önleyici güvenlik tedbirlerini ifade etmektedir. Özel güvenlik şirketlerince yürütülen bu hizmetler ise günümüzde alınıp satılır hale gelmiş ve buna bağlı olarak son yıllarda özel güvenlik sektöründe görev yapan eleman sayısı büyük artışlar göstermiş, hatta birçok ülkede özel güvenlik hizmetlerinde görev yapan elemanların sayısı aynı devletin polis veya asker sayısının önüne geçmiştir.Hizmet sektörünün diğer alanlarında da olduğu gibi, özel güvenlik hizmeti veren şirketleri rakiplerinden farklı kılan ve sektörde kalıcı olmasını sağlayan unsurların başında, sunduğu hizmetin kalitesini yükseltmek ve müşteri memnuniyetini gerçekleştirmek gelmektedir. Bu araştırmayla amaçlanan; özel güvenlik hizmeti sunan ve bu hizmeti satın alanlar arasındaki karşılıklı memnuniyet ilişkisini araştırmak ve sektörün bugün itibarıyla geldiği noktayı görebilmektir.
Özet (Çeviri)
Men, since its existence, have always considered living in security and feeling in secure as an indispensable need. The importance of the need for security has never decreased in any period of the humanity; contrarily it has continued to increase. All the states established throughout the history have given special importance to security organizations; in order to continue their existence, ensure the public peace and order.It has been lately assisted that besides police force, subsidiary security organizations established basing on special legal regulations, undertake important roles in the task of ensuring the public order and security. At this point, private security being complementary to state?s security forces implies preventive security measures. These services provided by private security enterprises have today become commercial, and number of personnel working in these companies has increased significantly; in many countries number of personnel working in private security services has even passed the police and army force of the same state.Increasing the quality of the service provided and realizing the client satisfaction are the leading factors that distinguish companies of private security services from their competitors and ensure their permanence in the market. The aim of this study is to research mutual satisfaction relationship between private security service providers and purchasers, and to perceive the point that the sector has attained at the present day.