1982 Anayasasına göre sosyal devlet ilkesi
Social government principle as to 1982 Law Costitution
  1. Tez No: 277148
  2. Yazar: SUAT UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sanayi devrimi sonrası makineleşen ekonomik hayatın giderek insancıllıktan uzaklaşması nedeniyle klasik kişi hak ve özgürlüklerinin insan onuruna yaraşır bir hayat standardının sağlanmasında yetersiz kaldığı gerçeğinin anlaşılması ile ortaya çıkan“sosyal devlet ”sosyal ve ekonomik haklar yoluyla toplumda sosyal adaleti ve güvenliği sağlamaya çalışan devlettir.19 uncu yüzyıldan sonra çağdaş demokratik tüm anayasal sistemlerde varlığı yadsınamaz bir gerçek olarak ortaya çıkan sosyal devlet kavramının Türk Anayasalarında ne derece ele alındığının irdelenmesi konusunda bir çalışmanın gerekliliği düşünülmüştür. Tez çalışmamız genelde Türk anayasa metinlerde sosyal devlet ilkesini de irdelemekle birlikte özel olarak 1982 Anayasası hükümleri açısından Türk Devlet yapısında sosyal devlet ilkesinin ne olduğu konusunda odaklanmıştır.1982 Anayasasında sosyal devlet ilkesi, 2. maddede“Cumhuriyetin Nitelikleri”arasında sayılmış,“sosyal ve ekonomik haklar ve ödevler”başlıklı bölümde de sosyal devletin gerçekleştirilmesinde gerekli olan haklar sayılmıştır. Sosyal devlet uygulamasında mahiyet değiştiren“mülkiyet hakkı”da buna uygun olarak düzenlenmiştir. Anayasa mahkememizin de kararlarında“sosyal devlet”ilkesinin gelişmesine önemli katkılarda bulunduğu tespit edilmişir.Günümüz değişen ekonomik ve sosyal şartları göz önüne alındığında sosyal devlet ilkesinin gerçekleştirilmesinde klasik anlayışların yanı sıra çağdaş anlayış ve kurumların da özenli bir şekilde irdelenerek sosyal devletin gerçekleştirilmesinde kullanılmasının ilkenin etkin bir hale gelmesini sağlayacağı tespit edilmiştir. Bu bağlamda devletin kıt imkanlarla gerçekleştirmeye çalıştığı sosyal nitelikli faaliyetlerin devlet gözetim ve denetiminde özel sektörce ve daha geniş ekonomik imkanlarla gerçekleştirilmesi şeklindeki özelleştirme uygulamaları durumunda bireylerin daha kaliteli hizmet alacakları gerçeğine ulaşılmıştır.Vatandaşlarına insan onuruna yaraşır asgari bir yaşama düzeyi sağlamak hedefinde olan sosyal devlet anlayışı ile 1982 Anayasası da herkes için etkili bir sosyal güvenlik sistemine vurgu yapmış ve devleti etkili bir sosyal güvenlik sistemi kurmakla ödevli kılmıştır. Bu bağlamda son yıllarda ortaya konulan sosyal güvenlik reformu bu hedefte doğru bir anlayış ve planlama ile gerçekleştirilmiştir.Anahtar sözcükler1 ? Sosyal Devlet2 ? Sosyal ve Ekonomik Haklar ve Ödevler3 ? 1982 Anayasası4 ? İnsan Onuru5- Sosyal Güvenlik Hakkı
Özet (Çeviri)
After industrial revolition because of becoming mechanized economical life gradually go away from humanity, classic person right and freedom is adequate to provide a life standard which suit to human honor. Together with to be understand of this reality appears social government which try to provide social justice and security by means of social and economical rights.After 19. century social government concept appears reality which don?t pay in sufficient attention in all contemporary, democratic and law constitutional systems. Necessity of a working about how much this social government concept researchs in Turkısh Law Costitutions is though. Our thesis working usually investigates social government principle in Turkısh Law Constitutional texts. Nevertheles the working is focused as special what means social government principle in Turkısh Government Structure from the point of view of 1982 law constitution decisions.In 1982 Law Constitution social governmen is counted between characteristics of Republic and rights which are necessary to realize in social, economical rights and duties chapter. In addition property right which changes charecteristic to social government practice is arranged as appropriate for this rule. Because developing social government principle decisions of law constitution court determine to assist in important dimension.When changeable economical and social conditions are kept in mind to realize social government principle right along with classic understanding. Besides researching of contemporary understanding and constitutions with painstaking point of view to use for realizing social government which is determinated to provide activity of principle. In this respect with adequate possibilities government try to realize social activities which are practiced with special sector and bigger economical possibilities in control and supervision of government. This personalizing practices reach to reality which serve more high in quality for persons.1982 Law Constitution have social government understanding to provide a minumum life level which suit human honor for citizens. Moreover 1982 Law Costitution emphazises a effective social security system for everbody and charges to set up a effective social security system in govrnment. From the point of view of social security reforms from a right understanding and planning directed towards this target in recent years.KEY WORDS1- Social Government2- Social, Economical Rights and Duties3- 1982 Law Constitution4- Human Honor5- Social Security Right