Öğrenen organizasyon olma sürecinde ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin vizyon geliştirme düzeyleri
The vision developing levels of primary teachers and administrators in the process of being a learning organisation
- Tez No: 241162
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARUTÇUGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Teknoloji ve bilimsel alanda bas döndürücü bir hızla yasanan gelismeler, tüm örgütlerin yapısında ve çalısanların görev ve rollerinde de önemli degisim ve dönüsümlere yol açmıstır. Toplumun her kesiminde, her örgütte yasanan degisimlere paralel olarak egitim örgütleri de yasanan bilgi çagında bu en önemli güçten dogal olarak etkilenmis ve egitim kurumları da çalısmalarını sürekli olarak gelecege yönelik yapılandırmak geregini duymuslardır. Bu gelismeler ve yasanan degisimler yönetici ve ögretmenlerin de rollerinde degisimleri zorunlu kılmıstır. Buradan hareketle ilkögretim kademesinde çalısan yönetici ve ögretmenler de vizyon gelistirme rollerini üstleneceklerdir. Okullar; isleyisleri, yapılasmaları, çalısma kosulları, ürünleri, yönetici, ögretmen ve ögrencileri ile diger örgütlerden farklılıklar gösterir. Bu farklılık, gelecek nesilleri sekillendirme ve yönlendirme açısından ele alındıgında son derece anlamlıdır. Bu anlam onların ne derece önemli oldugunu ortaya koymaktadır. Vizyonlar, bireylerin yaratıcılıgını harekete geçirir, bireyin fırsatları önceden görmesini saglar. Okul ortamında paylasılan vizyon, çalısanların hayal gücünü harekete geçirerek onları motive eder. Okullar, sahip olunan bu anlamın farkına vararak bilgi çagında dogru vizyonlar olusturmak suretiyle çalısmalarına yön vermektedirler. Okulların olusturdugu vizyonlar degisim alanında onların ilk adımlarını olusturur. Arastırmanın evrenini, 2005?2006 ögretim yılında stanbul li, Anadolu yakası sınırları içinde bulunan ilkögretim okullarında görev yapan yönetici ve ögretmenler olusturmustur. Bu arastırmada bilimsel bir örneklem seçilmemistir. Yukarıda açıklanan evren üstünden tesadüfi örnekleme yolu ile 3 ilkögretim okulu belirlenmistir. Bu okullarda görev yapan yönetici ve ögretmenlere arastırmanın amacı anlatılmıs ve katılımları istenmistir. Arastırmaya katılmayı kabul eden 210 kisilik bu grup arastırmanın örneklem grubunu olusturmustur. Arastırmada ?ögrenen organizasyon olma sürecinde ilkögretim okulu yönetici ve ögretmenlerinin vizyon gelistirme düzeyleri nedir?? Ölçegi kullanılmıstır. Ölçegin toplam puanlarının betimleyici istatistik degerleri bulgular bölümünde açıklanmıstır. Arastırmanın son asamasında, ilkögretim okullarında görev yapan yönetici ve ögretmenlerin ögrenen organizasyon olma sürecinde vizyon gelistirme düzeyi ölçeginden elde edilen puan ortalamalarının, anket ile toplanan süreksiz degiskenlere iliskin farklılıklarını sınamak üzere Parametrik Hipotez Testleri kullanılmıstır. Süreksiz degiskenlerin kendi aralarında 2 kategoriye ayrıldıgı durumlarda farklılıkları test etmek üzere iliskisiz Grup T Testi, süreksiz degiskenlerin kendi arasında 2'den daha fazla kategoriye ayrıldıgı durumlarda farklılıkları test etmek üzere ?tek yönlü Varyans Analizi? (ANOVA) kullanılmıstır. ANOVA'da istatistiksel açıdan anlamlı farklılıgın bulundugu durumlarda bu farklılıgın hangi ikili gruplar arasında kaynaklandıgını belirtmek üzere tamamlayıcı hesaplardan LSD Testi kullanılmıstır. Arastırma kapsamı içinde tüm sonuçlar çift yönlü olarak sınanmıs ve anlamlılık düzeyi en az 0.05 olarak kabul edilmistir. Verilerin istatistik analizleri, SPSS paket program kullanılarak gerçeklestirilmistir. Elde edilen sonuçlar, yönetici ve ögretmenlerin ögrenen organizasyon olma sürecinde vizyon gelistirme düzeylerinin; cinsiyete, yasa, medeni duruma, egitim düzeyine, mesleki kıdeme, okul türlerine ve görevlerine iliskin anlamlı bir sekilde farklılastıgını göstermektedir. Yine arastırmanın ikinci temel amacına göre okul ve yönetimin sundugu olanaklar açısından yönetici ve ögretmenlerin vizyon gelistirme düzeyleri anlamlı farklılık göstermektedir. Arastırmanın üçüncü temel amacı olarak ilkögretim yönetici ve ögretmenlerinin kendilerini gelistirme adına yaptıkları etkinliklerin onların vizyon gelistirme düzeylerini anlamlı derecede farklılastırdıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The rapid technological and scientific progress in every field has caused serious changes and transformations in all organizations? constructions and in employee?s roles and duties. In every part of the society, parallel with the changes in every organization in the information age, educational institutions have been naturally effected by this important power and the educational institutions have felt the necessity to continually configure their studies towards the future. These developments and experienced changes have made the changes of the roles of administrators and teachers compulsory. Starting from this point, administrators and teachers at primary schools will undertake vision developing roles. Schools, with their organizations, structures, products, working conditions, administrators, teachers and students differ from other organizations. This difference, from the angle of forming the forthcoming generations and directing them, is very significant. This importance displays how important they are. Visions activate the creativity of individuals and make them see the opportunities in advance. The vision shared in the school environment activates the employees? imaginations and motivates them. Schools, being aware of this significance in the information age produce accurate visions and direct their studies accordingly. The visions formed by schools develop their first steps. The administrators and teachers who worked at primary schools in the Asian part of stanbul in the academic year of 2005-2006 have formed the base of the research. In this research, a scientific sampling hasn?t been chosen. Three primary schools have been selected among the schools mentioned in the place above by coincidence. The aim of the research has been explained to the administrators and teachers and they have been asked to participate. A group of 210 people who accepted to participate have formed the sampling group. In this research, a scale ?What is the vision developing level of the administrators and teachers who work at primary schools in the process of being a learning organization?? has been used. The statistic values of the total points of the scale have been explained in the evidences part. In the last stage of the research, The Parametric Hypotheses Tests have been used to test the differences between the average points ? received with this vision developing level scale from the primary teachers and administrators in the process of being a learning organization ? and the discontinuous changes. When discontinuous changes are categorized into two parts the unrelated Group T Test has been used to observe the differences, but when the changes are categorized into more than two groups ANOVA (Single Option Variance Analysis) has been used. If there is a meaningful statistical difference in ANOVA, to find out in which double groups these difference are, one of the complementary estimations - LSD Test - has been used to. In this extent of the research , all the results have been checked bidirectional and the significance level has been accepted as minimum at 0,05 . The data analysis has been realized using the SPSS programme. In the obtained results it has been seen that in the process of learning organizations the administrators and teachers? vision developing levels change significantly according to their sex, age, marital status, educational level, job experience, school levels and promotion status. According to the second purpose of the research, when the opportunities offered by the schools and administrations considered, the administration and teachers? vision developing levels show effective differences. According to the third purpose of the research, it has been seen that the activities that the primary administrators and teachers do to improve themselves cause important differences in their vision developing levels.