A discourse analysis of the abortion debate in Turkey and the United States
Türkiye ve Amerika'da kürtaj tartışmasının söylem analizi
- Tez No: 241548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARY LOU O'NEIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin yazılış amacı: Kürtaj meselesinin Amerika ve Türkiye'deki durumunu; din, ahlak, ekonomi, sosyal normlar, kadın hakları gibi farklı yazılı ve sözlü söylemleri kullanarak gözlemleme ve analiz etme yoluyla bu iki kültürü kıyaslamaktır. Türk toplumunun kürtaja bakış açısının anlatıldığı bölümde; ülkedeki hâkim din olan İslamiyet ve din olgusunun getirdiği yaptırımlar odak noktası olmuştur. Çünkü din olgusu toplumun gelenek-görenek, inanç ve tutumlarını oluşturmada kaçınılmaz bir etkiye sahiptir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Amerikalıların kürtaj meselesine bakış açıları; ülke genelinde Kürtajı ateşli bir tartışma noktası haline getiren, politikayı bile etkileyen seçim yanlısı ve yaşam yanlısı olarak kutuplaşan grupların söylemleri doğrultusunda incelenmiştir. Bu çalışma tam anlamıyla bir söylem analizi olmayı amaçlamamaktadır; ancak Amerika ve Türkiye'de yaygın olan farklı söylemler sayesinde kürtaj meselesine genel bir bakış açısı ortaya koymaktadır. Bu yolla, nihai amaç; kişilerin kürtaj meselesi hakkında bireysel söylemleri ile aslında neyi ifade ettikleri, nasıl bir tutum sergiledikleri ve söylemleri ile uyumlu davranış sergileyip sergilemediklerini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca tüm farklılıklarına rağmen Amerika ve Türk toplumlarının kürtaj konusunda benzer hatta yer yer aynı söylemlere sahip oldukları bu tezin çıkarımlarından biridir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to observe and analyze abortion issue in the contexts of Turkey and America via various written and spoken discourses such as; religion, ethic, economy, social norms and women's rights and thus comparing these two countries. Throughout the representation of Turkish society's view on abortion, the predominant religion of the country; Islam and its regulations have been the main focus as they are the inevitable parts of forming the traditions, beliefs and behaviors of the society and thus affecting people's discourses on the cores of abortion issue which are mainly sexuality, virginity, honor killing and social codes. In the second part of the study, American people's views on the abortion debate have been examined through the opposing discourses of pro-life and pro-choice supporters who make abortion a hot issue throughout the country, which influences even the politics. This study does not mean to be a discourse analysis but an overview of the abortion debate in Turkey and America by means of various discourses prevalent in both countries. By this way, the main aim was to unearth what people mean by their individual utterances; how they reflect their behaviors and whether they live as the way they take a stand towards the issue of abortion. Despite all the differences American and Turkish people have, this thesis shows that, these two societies have similar discourses in the issue of abortion.