A Freudian study of depression in post World War II American theatre
2. Dünya Savaşı sonrası Amerikan tiyatrosunda depresyona Freudçu yaklaşım
- Tez No: 241587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MATTHEW GUMPERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Depresyonu anlamak için karakterin yetişip, büyüdüğü ve bilinçaltının oluştuğu geçmiş şartları incelemek gerekir. Geçmişten gelen anılarla dolu olan bilinçaltı, davranışın şekillenmesinde önemli rol oynar. Ve bazı düşünceler topluma uyum sağlamak amacıyla bastırılır. Bilinçaltının bir parçası olan bastırma kişinin bilincine sürekli baskı yapar. Bilinçaltı ve onun parçası olan bastırma karakterlerin depresyonunu açıklamada odak noktası olacaktır. İnsanlar kayıpları karşısında üzülürler ama kayıpları gerçekten kaybettiklerinin ötesindedir çünkü bilincin ötesindedir. Bireyin trajedisi depresyonsuz yaşama şansı olmayışıdır. Bu bazen Blanche ve Willy'nin sonunda olduğu gibi ağır bir depresyondur. Biri akıl hastanesine götürülmüştür, diğeri ise intihar etmiştir veya bazen de fark edilemeyecek kadar hafif olmuştur Doc ve Lola'nın hayatında olduğu gibi.Bu tez Freud'un bakış açısından 2. dünya savaşı sonrası Amerikan tiyatrosundaki depresif karakterleri inceleyecektir. Ayrıca Amerikan toplumundaki sosyal değişimleri ve bu değişimlerin depresyon üzerindeki etkilerini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
To understand the depression of the characters, one should observe the historical conditions under which they were brought up and the unconscious was constituted. The unconscious, which is full of the memories from the past, plays an important role in shaping the behaviour. And some of the thoughts are repressed for adaptation to society, which is accepted as normal in the life. The repressed which is part of the unconscious have continuous pressure in the direction of the conscious of the characters in their society. The role of unconscious and the repression that is part of the unconscious will be focused to explain the depression of the characters. People cry for the lost but what people lost is beyond the loss as it is beyond the consciousness. The tragedy of the individual is that there is no chance living without depression. It can be sometimes major as seen in Blanche or Willy?s ends. One is taken to bedlam and the other commited a suicide or sometimes it can be slight that we don?t understand it as it is seen in Doc and Lola?s life.This thesis will examine the depressive characters in post world war II American theatre using Freudian concepts. It also aims to display the social changes in American society and its role on the depression.