Teknolojik yenilik süreci ve teknolojik yenilik yeterliklerinin firma performansı üzerine etkisi üzerine uygulama
Technological innovation process and application for effects of technological innovation capability over firm's performance
- Tez No: 241603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Teknolojik Yenilik Süreci anlatılmış ve ardından bu süreci etkileyen yeterliklerin, birbirlerini ve firma performansına etkileri bir anket çalışması ile incelenmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir.Öncelikle olarak, teknoloji ve yenilikle ilgili genel kavramlara yer verilmiş, sonraki bölümlerde, Teknolojik Yenilik geniş bir şekilde ele alınmış; yeniliğin kaynakları, çeşitleri ve yenilik stratejileri anlatılmıştır. Son bölümde ise Teknolojik Yenilik Süreci aşamaları ile birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Technological Innovation Process defined and a survey organized for evaluating the capability influenced this process and effects on company performance and each other then finally results are analyzed.First of all, general concepts has taken place and in following parts, Technological Innovation is studied widely; sources of innovation, kinds and innovation strategies are explained. In the last part, Technological Innovation Process analyzed altogether with the phases.