Teknoloji transferinin ekonomik siyasi etkileri
The economical and political effects of technology transfer
- Tez No: 241604
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Defense and Defense Technologies, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada teknoloji transferinin, ülkelerin ekonomik ve siyasi durumunuve uluslararası ilişkilerdeki konumunu nasıl etkilediği incelendi. İncelemedeekonomi teorisyenlerinin gelişme ve rekabet modelleri üzerinde durulmaya çalışıldı.Çalışmanın sonucunda da ülkemizin uluslararası ortamda, gerek ekonomik gereksesiyasi olarak rekabet edebilmesinin, ülkedeki teknoloji geliştirme merkezlerinindesteklenmesine ve topluma mal edilmesine bağlı olduğuna ulaşıldı. Buna göreteknoloji ile ilişki derecesi arttıkça ulusların da sosyal, ekonomik ve hatta siyasihayatlarının, insanların rahat, huzurlu ve hürriyetlerinin gelişmesi açısındanstandartları yükselmekte olduğu düşünülmektedir. Yani teknolojinin yayılmasıdemokrasilerin de standartlarını yükseltebilecektir.Teknoloji; iletişim, denetim ve otomasyon ile iç içe olmaları nedeni ile ülkesınırlarını aşmak, sanayi yapılarını zorlamak ve onları yeniden şekillendirmek gibiözelliklere sahiptir. İnsan gelişiminin bir aşaması olan ?Sanayi Toplumu?nun seriüretim özelliklerine karşın ?Bilgi Toplumu?nun üretim faaliyeti büyük oranda küçükişletmelerde gerçekleştirilmektedir. Çağın ileri teknolojileri; insanlara hızlı kararalma, uyum, kişinin kendi işinde ve zamanında tasarruf etmesi gibi bazımecburiyetleri de getirmektedir.Dünya ekonomisinde son yıllarda iki önemli gelişme yaşanmıştır. Bunlardanilki, ekonomik gelişme sürecinde önemli bir faktör olarak ortaya çıkan teknolojikyeniliktir (inovasyon). İkincisi ise, dünya ekonomisinde ulusların, daha açık ve artanoranda birbirlerine bağımlı hâle gelmesidir. Yeniliklerin hızlanması, uluslararasıticareti teşvik etmektedir. Ticaretin dünya ölçeğinde yoğunlaşması ise dikkatleri biryandan teknolojik dönüşüm ve verimlilik oranlarına, diğer yandan ise uluslararasırekabet ve dünya ticaret sistemine çevirmektedir.Bilim ve teknolojinin ekonomi hayatında artan önem ve etkisi, ülkelerarasırekabete yeni eğilimler getirmiştir. Ülkeler, rekabet güçlerini artırabilmek için bilimve teknolojinin gelişmesine büyük destekler vermekte; ulusal bilim ve teknolojiyönetim sistemlerini bu doğrultuda biçimlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of technology transfer on nations? economic andpolitical situations is observed. It is instituted on the competition and improvementmodels of economics theoriticians. In conclusion, it is reached that to compete ininternational marketplace, the technology improvement centers must be supportedand used more for the benefit of public. In that case, nations? econimic, social, andpolitical standarts rise with the increase of relationship with technology.Furthermore, using technologies widely will rise the standarts of democracy