İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde yaratıcılığa yolculuk
Primary religion and ethics course to the journey of creativity
- Tez No: 241634
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Her alan her insan var olmak için değişmek ve gelişmek zorundadır. Gelişen dünya için yeni düşünme biçimlerine bilhassa yaratıcılığı geliştiren yeni ufuklar açabilen yöntemler gereklidir.Öğrencilerinde kendilerini ifade edebilme, kendilerini gerçekleştirebilmesi için öğrenciyi toplumla, toplumun kültürüyle baş başa bırakan drama önem arz etmektedir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatında yer alan konuların günlük hayatla olan sıkı ilişkisi, derslerde drama tekniğinin kullanılmasına uygun bir zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple tezimizde drama, dramanın öğeleri, dramanın özellikleri, dramanın eğitimde ki yeri ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde dramanın uygulanması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Every area, every person has to change and evolve to exist. Methods opening up new vistas, and especially improving creativity are necessary for new ways of thinking in the developing world.The drama in which the students are left on their own with the society and the culture of the society, to let them express, to realize themselves, has a great importance. The strong relationship of the subjects included in the syllabus of ?Religion Culture and Ethics? Courses with daily life makes the drama technique usable in the lessons. With this reason; drama, the elements of drama, the importance of drama in education and drama applications in ?Religion Culture and Ethics? Courses are discussed in this thesis.