Din kültürü ve ahlak bilgisi ders programlarında farklı din ve inançların öğretimi
Teaching different religions and beliefs in the curriculum of religious culture and moral knowledge course
  1. Tez No: 327706
  2. Yazar: MAHMUT NADİR OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ SALİH ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmamız Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Programlarında farklı din ve inançların öğretimini konu edinmiştir. Toplumsal alanda yaşanan bazı gelişmeler özellikle eğitim faaliyetlerini etkilemiştir. Özellikle küreselleşme ve çokkültürlülük gibi olguların etkisiyle farklı etnik, dini, kültürel kesimlerden bireyler iletişim kurmakta, bazen de aynı okul hatta sınıf ve sıralarda birlikte eğitim almaktadırlar. Bu etkiler kısmen ülkemizde de görülmektedir. Böyle bir eğitim öğretim ortamında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde, farklı dini ve kültürel temellere sahip bireylerin nasıl bir eğitime tabi tutulacağı din eğitimi açısından önemli bir problemdir. Dini ve kültürel alanlardaki önyargı ve çatışmaların çözümünde eğitim faaliyetleri çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda öncelikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders programlarında farklı inançların öğretimine ayrılan yeri tespit etmeye çalışacak daha sonra verilen bilgilerin doğruluğu ve yeterliliğini incelemeye çalışacağız.Çalışmamızda öncelikle kullandığımız yöntem ve sınırlılıklar açıklanmıştır. Daha sonra çalışmamızın temelini oluşturan eğitim, din eğitimi, çokkültürlülük, çokkültürlü eğitim, çokkültürlü din eğitimi kavramları açıklanmış, bununla birlikte diğer bazı din eğitimi yaklaşımları incelenmiştir. Daha sonra, bu din eğitimi yaklaşımları ilke ve yöntemleri de dikkate alınarak 2000 ile 2012 yılları arasında ülkemizde kullanılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders programları incelenmiştir. Son olarak ise yine bu yıllar arasında okullarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitapları tek tek incelenmiş, kitaplarda farklı din ve inançlara yer verilip verilmediği, yer verildiyse bu bilgilerin doğruluğu ve farklılıklar konusunda toplumdaki önyargı ve çatışmaların çözümüne katkısını tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our study aimed at teaching different religions and beliefs in the curriculum of Religious Culture and Moral Knowledge Course. Some developments seen in social life have affected particularly educational activities. Particularly; due to the effects of such facts as globalization and multiculturism; people of different ethnic, religious, cultural origins communicate with each other and sometimes they get education at the same school and classrooms and even same desks. These results are seen in our country, too. Therefore, it is a crucial problem in terms of education of religions how an education should be given to the people of different religious and cultural backgrounds in Religious Culture and Moral Knowledge Course. Educational activities play a key role in the solution of prejudices and conflicts in religious and cultural spheres. In this sense; our study will first determine the place allocated to teaching different beliefs in the curriculum of Religious Culture and Moral Knowledge Course and then we will try to examine accuracy and competence of the information and knowledge provided.Firstly, method we used and limitations were explained in our study. Later, the terms that constituted the base of our study such as education, education of religions, multiculturism, multicultural education, multicultural education of religions were explained and some other approaches of education of religions were investigated. Next, the curriculums of Religious Culture and Moral Knowledge Course used in our country between 2000 and 2012 were examined through approaches and methods of education of religions. Finally, course books of Religious Culture and Moral Knowledge Course used between 2000 and 2012 were examined one by one and we tried to determine whether different religions and beliefs were included or not, if yes, we tried to determine the accuracy of the information and knowledge and their contribution to the solution of the prejudices and conflicts in the society.