Çağdaş Türk resim sanatı'nda 'Onlar Grubu'
Modern Turkish art ?Onlar Group?
  1. Tez No: 241717
  2. Yazar: ARZU BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA ALGAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada 1946?1955 yılları arasında faaliyet göstermiş olan ?Onlar Grubu? ele alınarak, Türk Resim Sanatı'ndaki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur.Cumhuriyet Dönemi Türk Resmi'nde, devletin sanatçıyı koruyucu yöndeki desteği, bizim insanımızı yansıtmaya yönelik çabaların özendirilmesi ve birtakım yurt gezilerinin düzenlenmesi doğrultusunda olmuştur. Çağdaş Türk Resim Sanatı Tarihi'nde grupların yeri ve önemi de çok büyüktür. Bu gruplardan birisi de ?Onlar Grubu?dur. Grup, sergilerini 1946'da ve bu tarihten sonra açmıştır. Bu sergiler aydınlar ve basında büyük ilgi uyandırmıştır. Sanat etkinliklerini gruba katılan diğer sanatçılarla sürdüren ?Onlar Grubu? 1955 yılında sanatçıların bireysel faaliyetleri doğrultusunda sona ermiştir.?Onlar Grubu?nun ülkemiz sanatına büyük katkıları olmuştur. Türk halk sanatlarının renk, biçim, motif? gibi öğelerinin peşinde yerellik-yöresellik sanat yaklaşımını da çalışmalarında sorgulamışlardır. Bu anlamdaki çabaları sonraki yıllarda farklı gruplara ve sanatçılara birer çıkış noktası teşkil etmiştir. Kısacası ?Onlar Grubu? Çağdaş Türk Resim Sanatı'na küçümsenemeyecek katkılar sağlamış olarak gruplar arasındaki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the significance and impressions of ?The Tens? (?Onlar?), a group of 1945-1955s, on the Turkish painting art.In the Turkish painting art of early Republic period, the state had supported and cared for the artist; encouraging the efforts reflecting our people, and organizing some excursions all around the country. Groups have a remarkable significance and value within the contemporary Turkish painting art. One of them is the Tens. The group opened their first exhibition in 1946 and have continued to do so since then. These exhibitions aroused minor interest of the intellectual and the press. Maintaining their artistic performances with the joining artists, ?Onlar? (The Tens) ended up as a result of personal activities of its artists.?Onlar? (The Tens) outstandingly contributed to our national art. They questioned local-folk artistic approach, sticking to the elements of Turkish folk arts such as colour, shape, pattern?etc. Those efforts of them inspired diverse groups and artists in the following years as a starting point. Obviously, the Tens took their place within groups as making exceptional contributions to the Turkish painting art.